Artskyddsförordning (2007:845)

26 av 76 paragrafer (34 %) har ändrats i artskyddsförordning (2007:845) sedan utfärdandet (t.om. SFS 2019:71). Här finner du samtliga ändrade paragrafer och deras nuvarande lydelser.

Filtrera

Vill du inte visa alla ändringar? Välj den äldsta ändringsförfattningen som saknas i din lagbok, så plockar vi fram alla paragrafändringar du saknar.

[+] Ändringsförfattningar

Vill du endast visa aktuell lagtext?


Ändrade paragrafer

[+] Innehållsförteckning


Lydelse 2019-08-19


2 §

  I förordningen avses med
   1. fågeldirektivet: Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/147/EG av den 30 november 2009 om bevarande av vilda fåglar,
   2. art- och habitatdirektivet: rådets direktiv 92/43/EEG av den 21 maj 1992 om bevarande av livsmiljöer samt vilda djur och växter, senast ändrat genom rådets direktiv 2006/105/EG,
   3. rådets förordning (EG) nr 338/97: rådets förordning (EG) nr 338/97 av den 9 december 1996 om skyddet av arter av vilda djur och växter genom kontroll av handeln med dem,
   4. kommissionens förordning (EG) nr 865/2006: kommissionens förordning (EG) nr 865/2006 av den 4 maj 2006 om närmare föreskrifter för tillämpningen av rådets förordning (EG) nr 338/97 om skyddet av arter av vilda djur och växter genom kontroll av handeln med dem,
   5. CITES-konventionen: konventionen den 3 mars 1973 om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter (SÖ 1974:41),
   6. import: införsel till Sverige från ett område utanför Europeiska unionen,
   7. export: utförsel från Sverige till ett område utanför Europeiska unionen,
   8. reexport: återutförsel från Sverige till ett område utanför Europeiska unionen,
   9. djurpark: permanent anläggning, som inte är en cirkus eller djuraffär, där levande djur av vilda arter förvaras i syfte att förevisas för allmänheten under minst sju dagar per år.
Förordning (2011:197)

20 §

  När oförtullade levande djur och växter som omfattas av importförbud enligt 16 § har omhändertagits, ska Tullverket utan dröjsmål underrätta Statens jordbruksverk, Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten.
Förordning (2011:636)

26 §

  Det krävs tillstånd för att yrkesmässigt eller annars i förvärvssyfte bedriva handel med
   1. levande fåglar och ägg med embryo av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. levande djur och växter av de arter som i bilaga 1 till denna förordning har markerats med N eller n, och
   3. levande djur och växter av arter som anges i bilaga A eller B till rådets förordning (EG) nr 338/97.

Kravet på tillstånd gäller även om handeln avser något som enligt 30 § eller enligt föreskrifter eller dispensbeslut som har meddelats med stöd av 32 § är undantaget från förbudet i 25 §. Förordning (2009:325)


30 §

  Förbudet i 25 § gäller inte
   1. handel med djur och ägg, om det visas att djuret har fångats, dödats eller, i fråga om ägg, har samlats in, i enlighet med jaktlagen (1987:259), om inte annat följer av 33 § jaktförordningen (1987:905),
   2. döda djur och ägg samt del eller vara av djur, om det visas att exemplaret har tagits från naturen på ett lagligt sätt före den 1 januari 1999,
   3. levande och döda växter, om det visas att exemplaret har tagits från naturen på ett lagligt sätt före den 1 januari 1999,
   4. levande växter och djur utom fåglar, om det visas att varken växten eller djuret eller dess föräldrageneration har levt vilt,
   5. handel med döda djur som utgör ett naturligt led i en prepareringsverksamhet som bedrivs av den som har tillstånd för preparering enligt 35 §,
   6. djur och växter av arter som omfattas av förbud mot kommersiella aktiviteter i rådets förordning (EG) nr 338/97,
   7. förvar av och handel med fasan, rapphöna och gräsand,
   8. döda exemplar av dalripa, rödhöna, klipphöna, ringduva, bläsgås, grågås, bläsand, kricka, stjärtand, skedand, brunand, vigg, bergand, ejder, sjöorre, fjällripa, tjäder, orre, sothöna, enkelbeckasin och morkulla, eller
   9. försäljning m.m. av döda djur och växter och delar därav som bedrivs inbördes mellan sådana museer och andra institutioner som enligt 36 § har undantagits från kraven på tillstånd för viss prepareringsverksamhet.
Förordning (2009:325)

31 §

  Kravet på tillstånd enligt 26 § gäller inte handel med odlade växter, fasan, rapphöna och gräsand.
Förordning (2009:325)

32 §

  Statens jordbruksverk får meddela föreskrifter om undantag eller i det enskilda fallet besluta om dispens från 16, 18 och 23 §§.

Naturvårdsverket får meddela föreskrifter om undantag eller i det enskilda fallet besluta om dispens från 25 och 27 §§.
Innan Naturvårdsverket gör det i fråga om 25 § första stycket 1 när det gäller arter som i bilaga 1 till denna förordning har markerats med Hs, ska verket samråda med Europeiska kommissionen.

Havs- och vattenmyndigheten får meddela föreskrifter om undantag eller i det enskilda fallet besluta om dispens från 24 § och 25 § första stycket 2, om det gäller sådana djur, växter, ägg, fröer, sporer och delar av djur eller växter som lever i eller härrör från hav eller vatten.

Statens jordbruksverk, Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten ska vid behov samråda med varandra.

Föreskrifter om undantag och beslut om dispens får meddelas endast
   1. för naturvårds-, forsknings- eller undervisningsändamål,
   2. om det inte finns någon annan tillfredsställande lösning, och
   3. om hanteringen inte kommer att påverka artens eller andra vilt levande arters överlevnad i områden där dessa naturligt förekommer. Förordning (2011:636)


36 §

  Tillståndskravet i 35 § gäller inte verksamhet som bedrivs vid statliga museer och statliga forskningsinstitutioner.

Naturvårdsverket får meddela föreskrifter om undantag från tillståndskravet för verksamhet som bedrivs vid andra institutioner. Innan Naturvårdsverket meddelar sådana föreskrifter ska verket höra
   1. Havs- och vattenmyndigheten, om prepareringen gäller sådana djur och växter som avses i 35 § första stycket 2-4 och som lever i hav eller vatten, och
   2. Naturhistoriska riksmuseet. Förordning (2011:636)


40 §

  Det är förbjudet att utan tillstånd förevisa djur av vilda arter i en djurpark.

I djurskyddsförordningen (2019:66) finns bestämmelser om förbud mot att flytta runt och i samband med det förevisa djur. Förordning (2019:71)


45 §

  Naturvårdsverket får i det enskilda fallet ge dispens från kravet på tillstånd i 40 § första stycket, om dispensen inte motverkar skyddet av vilda djurarter och bevarandet av den biologiska mångfalden. En dispens får endast avse anläggningar där det inte förevisas ett betydande antal djur eller arter.

Innan Naturvårdsverket beslutar om dispens enligt första stycket ska verket samråda med Havs- och vattenmyndigheten, om dispensen gäller sådana djur som lever i hav eller vatten.
Förordning (2011:636)


47 a §

  I ett ärende om tillstånd enligt 26, 35 eller 40 § ska länsstyrelsen besluta i ärendet inom sex månader efter det att en fullständig ansökan kom in till länsstyrelsen. Om det är nödvändigt på grund av utredningen i ärendet, får tiden förlängas. En sådan förlängning får inte göras mer än en gång i ärendet. Förlängningen får inte avse mer än två månader utöver de ursprungliga sex månaderna. I ett ärende om tillstånd enligt 40 § får dock förlängningen avse sex månader. Sökanden ska informeras om förlängningen och skälen för den innan den ursprungliga tidsfristen har gått ut.

Bestämmelser om att ett mottagningsbevis ska skickas till sökanden när en fullständig ansökan har kommit in och om innehållet i ett sådant bevis finns i 8 § lagen (2009:1079) om tjänster på den inre marknaden. Förordning (2009:1329)


49 §

  För tillstånd enligt 40 § gäller följande förutom det som anges i 47 och 48 §§.

Ett tillstånd får endast avse en anläggning som godkänts för offentlig förevisning av djur enligt djurskyddsförordningen (2019:66).

Tillståndet ska innehålla de villkor som behövs för att säkerställa att
   1. djurparken deltar i en eller flera av följande verksamheter beträffande de djurarter som finns i djurparken: forskning som främjar bevarandet av arterna, utbildning som ger relevanta kunskaper om bevarande av arterna, informationsutbyte om arternas bevarande samt, om det är lämpligt, uppfödning i fångenskap och återinförande av djur till ett liv i vilt tillstånd,
   2. djurparken främjar utbildning av och medvetenhet hos allmänheten om bevarande av den biologiska mångfalden, särskilt genom att tillhandahålla information om de förevisade arterna och deras naturliga livsmiljöer,
   3. djurhållningen i djurparken uppfyller de enskilda arternas biologiska behov och behov av bevarande, bland annat genom att djurens livsmiljöer berikas på ett artspecifikt sätt,
   4. en hög standard på skötseln av djuren upprätthålls,
   5. det finns ett program för förebyggande och kurativ veterinärvård samt näringstillförsel,
   6. djur inte rymmer och att skadedjur och ohyra inte tar sig in utifrån, och
   7. spridning av smittsamma sjukdomar förebyggs.
Förordning (2019:71)


49 a §

  Innan länsstyrelsen enligt 49 § tredje stycket 1 beslutar ett villkor som innebär att en djurpark ska delta i en verksamhet som syftar till återinförande av djur till ett liv i vilt tillstånd, ska länsstyrelsen inhämta yttrande från
   1. Naturvårdsverket, och
   2. Havs- och vattenmyndigheten, om beslutet gäller djur som lever i hav eller vatten. Förordning (2011:636)

54 §

  Naturvårdsverket får meddela närmare föreskrifter om skyldigheten att föra en förteckning enligt 51 § och om skyldigheten att lämna uppgifter enligt 53 §. Naturvårdsverket får meddela föreskrifter om undantag från 51-53 §§.

Innan Naturvårdsverket meddelar sådana föreskrifter som avses i första stycket ska verket höra Havs- och vattenmyndigheten, om föreskrifterna gäller sådana djur eller växter som lever i hav eller vatten. Förordning (2011:636)


56 §

  Om levande djur eller växter eller avkomma av dessa hanteras i strid mot ett villkor som är väsentligt för art- eller djurskyddet som Naturvårdsverket, Statens jordbruksverk eller Havs- och vattenmyndigheten har bestämt i ett beslut om dispens enligt 32 § eller artikel 8.3 i rådets förordning (EG) nr 338/97, får den myndighet som beslutat om dispensen återkalla dispensen om detta inte är uppenbart oskäligt.
Förordning (2011:636)

58 §

  Bestämmelser om tillsyn finns i 26 kap. miljöbalken och i miljötillsynsförordningen (2011:13). Bestämmelser om det operativa tillsynsansvar som hör samman med denna förordning finns i 2 kap. 4 och 8 §§ miljötillsynsförordningen.
Förordning (2011:50)

59 §

  Tillsynsmyndigheten ska regelbundet inspektera djurparker som avses i 40 § för att kontrollera att villkoren i tillståndet för verksamheten följs. Förordning (2011:50)

60 §

  Statens jordbruksverk får, om det behövs av artskydds- eller djurskyddsskäl, meddela föreskrifter om förvaring och skötsel av levande djur och växter som har beslagtagits vid misstanke om brott enligt 29 kap. miljöbalken eller som med tillämpning av denna förordning eller rådets förordning (EG) 338/97 beslagtagits enligt lagen (2000:1225) om straff för smuggling.

Innan Jordbruksverket meddelar föreskrifter med stöd av första stycket ska verket höra Naturvårdsverket, Tullverket, Polismyndigheten och, om föreskriften gäller djur eller växter som lever i hav eller vatten, Havs- och vattenmyndigheten. Förordning (2014:1240)


61 §

  Den som tar ett djur eller en växt i beslag enligt bestämmelser som avses i 60 § ska underrätta Statens jordbruksverk och Naturvårdsverket om detta. Havs- och vattenmyndigheten ska också underrättas, om beslaget gäller ett djur eller en växt som lever i hav eller vatten. Om beslaget gäller levande djur eller växter ska underrättelsen ske utan dröjsmål. Förordning (2011:636)

62 §

  Naturvårdsverket får i det enskilda fallet besluta att levande exemplar av djur eller växter som har förverkats får placeras hos den som har tillstånd enligt 40 § eller på någon annan lämplig anläggning för naturvårds-, forsknings- eller utbildningsändamål. I samband med beslut om placering ska verket efter samråd med Naturhistoriska riksmuseet bestämma hur exemplaret ska hanteras sedan det dött.

Ett dött djur, en död växt eller en del av ett dött djur eller död växt som har förverkats får efter beslut av Naturvårdsverket överlämnas till Naturhistoriska riksmuseet eller någon annan institution för forskning eller utbildning.
Det förverkade får även överlämnas till eller placeras hos någon annan för att användas i sådan verksamhet som bedöms vara till fördel för artskyddet. Innan Naturvårdsverket beslutar om placering eller överlämnande ska verket samråda med
   1. Naturhistoriska riksmuseet, om det inte är uppenbart att det förverkade inte är av intresse för forskning eller utbildning, och
   2. Havs- och vattenmyndigheten, om beslutet gäller ett djur eller en växt som lever i hav eller vatten.
Förordning (2011:636)


63 §

  Statens jordbruksverk ska, i den omfattning det behövs, utse artbestämmare för att biträda vid tillämpning av gällande artskyddslagstiftning.

En artbestämmare ska ha mycket goda artkunskaper och får inte ha sådana ekonomiska intressen i handel med eller förevisning eller preparering av djur eller växter att artbestämmarens objektivitet kan ifrågasättas.

Innan Jordbruksverket utser en artbestämmare ska verket samråda med Naturvårdsverket, Havs- och vattenmyndigheten och Naturhistoriska riksmuseet. Förordning (2011:636)


63 a §

  Om artbestämmare utses efter en ansöken, ska Statens jordbruksverk besluta i ärendet inom tre månader efter det att en fullständig ansökan kom in till verket. Om det är nödvändigt på grund av utredningen i ärendet, får tiden förlängas. En sådan förlängning får inte göras mer än en gång i ärendet. Förlängningen får inte avse mer än en månad utöver de ursprungliga tre månaderna. Sökanden ska informeras om förlängningen och skälen för den innan den ursprungliga tidsfristen har gått ut.

Bestämmelser om att ett mottagningsbevis ska skickas till sökanden när en fullständig ansökan har kommit in och om innehållet i ett sådant bevis finns i 8 § lagen (2009:1079) om tjänster på den inre marknaden. Förordning (2009:1329)


65 §

  Naturvårdsverket ska med biträde av Naturhistoriska riksmuseet se till att det finns ett nationellt system för rapportering av oavsiktlig fångst och oavsiktligt dödande av de djurarter som i bilaga 1 till denna förordning har markerats med N.

Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten ska inom sina ansvarsområden ta initiativ till att de forsknings- eller bevarandeåtgärder vidtas som behövs för att säkerställa att oavsiktlig fångst och oavsiktligt dödande inte får betydande negativa följder för de berörda arterna.
Förordning (2011:636)


68 §

  För Sveriges del är Statens jordbruksverk den administrativa myndighet och Naturvårdsverket den vetenskapliga myndighet som anges i CITES-konventionen, i rådets förordning (EG) nr 338/97 och i kommissionens förordning (EG) nr 865/2006. Havs- och vattenmyndigheten ska som vetenskaplig myndighet bistå Naturvårdsverket i frågor som gäller artskydd i havs- eller vattenmiljön. Om Naturvårdsverket och Naturhistoriska riksmuseet kommer överens om det, får museet biträda verket som vetenskaplig myndighet.
Förordning (2011:636)

71 §

  Statens jordbruksverk ska lämna de upplysningar som avses i artiklarna 6.1, 12.3, 13.3, 14.1, 14.2 och 15.5 i rådets förordning (EG) nr 338/97 till Europeiska kommissionen och i förekommande fall även till det sekretariat som upprättats i enlighet med CITES-konventionen. Förordning (2010:1199)

72 §

  Bestämmelser om överklagande finns i 19 kap. 1 § miljöbalken.

Ett beslut om förlängd handläggningstid enligt 47 a eller 63 a § får inte överklagas. Förordning (2009:1329)


73 §

  I 29 kap. miljöbalken finns bestämmelser om straff och förverkande.


Övergångsbestämmelser

2007:845
   1. Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2008, då artskyddsförordningen (1998:179) ska upphöra att gälla.
   2. Föreskrifter som meddelats med stöd av förordningen (1994:2027) om åtgärder beträffande djur och växter som tillhör skyddade arter eller artskyddsförordningen (1998:179) ska anses meddelade med stöd av motsvarande bestämmelser i denna förordning.
   3. Tillstånd och intyg som utfärdats enligt artskyddsförordningen (1998:179), förordningen (1994:2027) om åtgärder beträffande djur och växter som tillhör skyddade arter eller förordningen (1975:542) om tillämpning av konventionen den 3 mars 1973 om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter gäller till dess den giltighetstid som är angiven i handlingen har gått ut.

2009:1329

Denna förordning träder i kraft den 27 december 2009 och tillämpas endast i fråga om ansökningar som har kommit in till Länsstyrelsen respektive Statens jordbruksverk efter ikraftträdandet.

Bilaga 1

Förteckning över vissa djur- och växtarter

Detta är en förteckning över samtliga arter som anges i bilagorna 1-3 till fågeldirektivet samt bilagorna 2, 4 och 5 till art- och habitatdirektivet. I förteckningen anges också några arter som inte finns i de nämnda direktivens bilagor.
Framför artens namn eller den angivna familje- eller släkttillhörigheten har angivna bokstavsmarkeringar följande innebörd.

S: Arten förekommer i Sverige, i fråga om fåglar genom att sådana fåglar häckar regelbundet eller i betydande antal rastar i Sverige, och i fråga om andra arter genom att det i Sverige finns en population som inte är helt tillfällig.

B: Arten har enligt fågeldirektivet eller art- och habitatdirektivet ett sådant unionsintresse att särskilda skyddsområden (fågeldirektivet) eller bevarandeområden (art- och habitatdirektivet) behöver utses. Arten finns upptagen i bilaga 1 till fågeldirektivet eller bilaga 2 till art- och habitatdirektivet.

J: Enligt fågeldirektivet får arten jagas i enlighet med nationell lagstiftning som tar hänsyn till artens populationsnivå, geografiska spridning och reproduktion. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 2 del 1 eller del 2 med angivande att arten får jagas i Sverige.

x: Enligt fågeldirektivet får arten jagas i vissa medlemsstater i enlighet med nationell lagstiftning som tar hänsyn till artens populationsnivå, geografiska spridning och reproduktion.
Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 2 del 2 med angivande att arten inte får jagas i Sverige.

Ht: Enligt fågeldirektivet ska handel och annan hantering av dödade eller fångade exemplar av arten vara tillåten under förutsättning att fångsten skett på lagligt sätt. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 3 del 1.

Hs: Enligt fågeldirektivet får handel och annan hantering av dödade eller fångade exemplar av arten tillåtas med vissa begränsningar under förutsättning att fångsten skett på lagligt sätt och samråd först har skett med Europeiska kommissionen. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 3 del 2.

P: Arten är en prioriterad art enligt art- och habitatdirektivet. Arten finns upptagen i bilaga 2 till art- och habitatdirektivet.

N: Arten kräver noggrant skydd enligt art- och habitatdirektivet. Arten finns upptagen i bilaga 4 till art- och habitatdirektivet.

n: Arten kräver noggrant skydd enligt en nationell svensk bedömning eller till följd av ett internationellt åtagande. Arten finns inte upptagen i bilaga 4 till art- och habitatdirektivet.

F: Arten har enligt art- och habitatdirektivet ett sådant unionsintresse att insamling i naturen och exploatering kan bli föremål för särskilda förvaltningsåtgärder. Arten finns upptagen i bilaga 5 till art- och habitatdirektivet.

M: Arten anges i art- och habitatdirektivet som en makaronesisk art.

DJUR

Ryggradsdjur

Fåglar

S B - - Gavia stellata                  smålom
S B - - Gavia arctica                   storlom
- B - - Gavia immer                     svartnäbbad islom
S B - - Podiceps auritus                svarthakedopping
- B - - Pterodroma feae                 atlantpetrell
- B - - Pterodroma madeira              madeirapetrell
- B - - Bulweria bulwerii               spetsstjärtad petrell
- B - - Calonectris diomedea            gulnäbbad lira
- B - - Puffinus puffinus mauretanicus
        (Puffinus mauretanicus)         balearisk lira
- B - - Puffinus yelkouan               medelhavslira
- B - - Puffinus assimilis              dvärglira
- B - - Pelagodroma marina              fregattstormsvala
- B - - Hydrobates pelagicus            stormsvala
- B - - Oceanodroma leucorha            klykstjärtad stormsvala
- B - - Oceanodroma castro              oceanlöpare
- B - - Phalacrocorax aristotelis
        desmarestii                     toppskarv (underart
                                        från Medelhavet)
- B - - Phalacrocorax pygmeus           dvärgskarv
- B - - Pelacanus onocrotalus           vit pelikan
- B - - Pelacanus crispus               krushuvad pelikan
S B - - Botaurus stellaris              rördrom
- B - - Ixobrychus minutus              dvärgrördrom
- B - - Nycticorax nycticorax           natthäger
- B - - Ardeola ralloides               rallhäger
- B - - Egretta garzetta                silkeshäger
- B - - Egretta alba                    ägretthäger
- B - - Ardea purpurea                  purpurhäger
- B - - Ciconia nigra                   svart stork
S B - - Ciconia ciconia                 vit stork
- B - - Plegadis falcinellus            bronsibis
- B - - Platalea leucorodia             skedstork
- B - - Phoenicopterus ruber            flamingo
S - x - Cygnus olor                     knölsvan
S B - - Cygnus bewickii (Cygnus
        columbianus bewickii)           mindre sångsvan
S B - - Cygnus cygnus                   sångsvan
S - J - Anser fabalis                   sädgås
S - x - Anser brachyrhynchus            spetsbergsgås
S - J Hs Anser albifrons albifrons      bläsgås (kontinental
                                        underart)
- B - - Anser albifrons flavirostris    bläsgås (grönländsk
                                        underart)
S B - - Anser erythropus                fjällgås
S - J Hs Anser anser                    grågås
S - J - Branta canadensis               kanadagås
S B - - Branta leucopsis                vitkindad gås
S - x - Branta bernicla                 prutgås
- B - - Branta ruficollis               rödhalsad gås
- B - - Tadorna ferruginea              rostand
S - J Hs Anas penelope                  bläsand
S - J - Anas strepera                   snatterand
S - J Hs Anas crecca                    kricka
S - J Ht Anas platyrhynchos             gräsand
S - J Hs Anas acuta                     stjärtand
S - J - Anas querquedula                årta
S - J Hs Anas clypeata                  skedand
- B - - Marmaronetta angustirostris     marmorand
- - x - Netta rufina                    rödhuvad dykand
S - J Hs Aythia ferina                  brunand
- B - - Aythya nyroca                   vitögd dykand
S - J Hs Aythia fuligula                vigg
S - x Hs Aythia marila                  bergand
- B - - Polysticta stelleri             alförrädare
S - J Hs Somateria mollissima           ejder
S - J - Clangula hyemalis               alfågel
S - J Hs Melanitta nigra                sjöorre
S - J - Melanitta fusca                 svärta
S - J - Bucephala clangula              knipa
S B - - Mergus albellus                 salskrake
S - J - Mergus serrator                 småskrake
S - J - Mergus merganser                storskrake
- B - - Oxyura leucocephala             kopparand
S B - - Pernis apivorus                 bivråk
- B - - Elanus caeruleus                svartvingad glada
- B - - Milvus migrans                  brun glada
S B - - Milvus milvus                   rödglada
S B - - Haliaeetus albicilla            havsörn
- B - - Gypaetus barbatus               lammgam
- B - - Neophron percnopterus           smutsgam
- B - - Gyps fulvus                     gåsgam
- B - - Aegypius monachus               grågam
- B - - Circaetus gallicus              ormörn
S B - - Circus aeruginosus              brun kärrhök
S B - - Circus cyaneus                  blå kärrhök
- B - - Circus macrourus                stäpphök
S B - - Circus pygargus                 ängshök
- B - - Accipiter gentilis arrigonii    duvhök (underart från
                                        Korsika och Sardinien)
- B - - Accipiter nisus granti          sparvhök (underart från
                                        Kanarieöarna och Madeira)
- B - - Accipiter brevipes              balkanhök
- B - - Buteo rufinus                   örnvråk
S B - - Aquila chrysaetos               kungsörn
- B - - Aquila pomarina                 mindre skrikörn
- B - - Aquila clanga                   större skrikörn
- B - - Aquila heliaca                  kejsarörn
- B - - Aquila adalberti                spansk kejsarörn
- B - - Hieraateus pennatus             dvärgörn
- B - - Hieraateus fasciatus            hökörn
S B - - Pandion haliaetus               fiskgjuse
- B - - Falco naumanni                  rödfalk
- B - - Falco vespertinus               aftonfalk
S B - - Falco columbarius               stenfalk
- B - - Falco eleonorae                 eleonorafalk
- B - - Falco biarmicus                 slagfalk
- B - - Falco cherrug                   tatarfalk
S B - - Falco rusticolus                jaktfalk
S B - - Falco peregrinus                pilgrimsfalk
S B J - Bonasa bonasia                  järpe
S - J Ht Lagopus lagopus lagopus        dalripa (nominatras)
- - J Ht Lagopus lagopus scoticus       dalripa (underart
                                        från Skottland)
- - J Ht Lagopus lagopus hibernicus     dalripa (underart från
                                        Irland)
S - J Hs Lagopus mutus mutus            fjällripa (nominatras)
- B - - Lagopus mutus pyrenaicus        fjällripa (underart
                                        från Pyrenéerna)
- B - - Lagopus mutus helveticus        fjällripa (underart
                                        från Alperna)
S B J - Tetrao tetrix tetrix (Lyrurus
        tetrix)                         orre (nominatras)
- - - Hs Tetrao tetrix britannicus      orre (brittisk underart)
S B J Hs Tetrao urogallus               tjäder
- - x - Alectoris chukar                berghöna
- - J - Alectoris graeca                stenhöna
- B - - Alectoris graeca saxatilis      stenhöna (underart från
                                        Alperna)
- B - - Alectoris graeca whitakeri      stenhöna (underart från
                                        Sicilien)
- - J Ht Alectoris rufa                 rödhöna
- B x Ht Alectoris barbara              klipphöna
S - J Ht Perdix perdix                  rapphöna
- B - - Perdix perdix italica           rapphöna (italiensk
                                        underart)
- B - - Perdix perdix hispaniensis      rapphöna (underart från
                                        iberiska halvön)
S - x - Coturnix coturnix               vaktel
S - J Ht Phasianus colchicus            fasan
- - x - Meleagris gallopavo             vildkalkon
- B - - Turnix sylvatica                springhöna
S - x - Rallus aquaticus                vattenrall
S B - - Porzana porzana                 småfläckig sumphöna
- B - - Porzana parva                   mindre sumphöna
- B - - Porzana pusilla                 dvärgsumphöna
S B - - Crex crex                       kornknarr
S - x - Gallinula chloropus             rörhöna
- B - - Porphyrio porphyrio             purpurhöna
S - J Hs Fulica atra                    sothöna
- B - - Fulica cristata                 kamsothöna
S B - - Grus grus                       trana
- B - - Tetrax tetrax                   småtrapp
- B - - Chlamydotis undulata            kragtrapp
- B - - Otis tarda                      stortrapp
S - x - Haematopus ostralegus           strandskata
- B - - Himantopus himantopus           styltlöpare
S B - - Recurvirostra avosetta          skärfläcka
- B - - Burhinus oedicnemus             tjockfot
- B - - Cursorius cursor                ökenlöpare
- B - - Glareola pratincola             rödvingad vadarsvala
S B - - Charadrius alexandrinus         svartbent strandpipare
S B - - Charadrius morinellus
        (Eudromias morinellus)          fjällpipare
S B x Hs Pluvialis apricaria            ljungpipare
S - x - Pluvialis squatarola            kustpipare
- B - - Vanellus spinosus
        (Hoplopterus spinosus)          sporrvipa
S - x - Vanellus vanellus               tofsvipa
S B - - Calidris alpina schinzii        kärrsnäppa (sydlig
                                        underart)
S - x - Calidris canutus                kustsnäppa
S B x - Philomachus pugnax              brushane
S - J Hs Lymnocryptes minimus           dvärgbeckasin
S - J Hs Gallinago gallinago            enkelbeckasin
S B - - Gallinago media                 dubbelbeckasin
S - J Hs Scolopax rusticola             morkulla
S - x - Limosa limosa                   rödspov
S B x - Limosa lapponica                myrspov
S - x - Numenius phaeopus               småspov
- B - - Numenius tenuirostris           smalnäbbad spov
S - x - Numenius arquata                storspov
S - x - Tringa erythropus               svartsnäppa
S - x - Tringa totanus                  rödbena
S - x - Tringa nebularia                gluttsnäppa
S B - - Tringa glareola                 grönbena
- B - - Xenus cinereus                  tereksnäppa
S B - - Phalaropus lobatus              smalnäbbad simsnäppa
- B - - Larus melanocephalus            svarthuvad mås
S - J - Larus ridibundus                skrattmås
S B - - Larus minutus                   dvärgmås
- B - - Larus genei                     långnäbbad mås
- B - - Larus audouinii                 rödnäbbad trut
S - J - Larus canus                     fiskmås
S - x - Larus fuscus                    silltrut
S - J - Larus argentatus                gråtrut
- - x - Larus cachinnans                kaspisk trut
S - J - Larus marinus                   havstrut
- B - - Sterna nilotica (Gelochelidon
        nilotica)                       sandtärna
S B - - Sterna caspia                   skräntärna
S B - - Sterna sandvicensis             kentsk tärna
- B - - Sterna dougallii                rosentärna
S B - - Sterna hirundo                  fisktärna
S B - - Sterna paradisaea               silvertärna
S B - - Sterna albifrons                småtärna
- B - - Chlidonias hybridus             skäggtärna
S B - - Chlidonias niger                svarttärna
- B - - Uria aalge ibericus             sillgrissla (underart
                                        från Iberiska halvön)
- B - - Pterocles orientalis            svartbukig flyghöna
- B - - Pterocles alchata               vitbukig flyghöna
S - J - Columba livia                   klippduva, tamduva
S - x - Columba oenas                   skogsduva
S - J Ht Columba palumbus               ringduva
- B - - Columba palumbus azorica        ringduva (underart
                                        från Azorerna)
- B - - Columba trocaz                  madeiraduva
- B - - Columba bollii                  kanarieduva
- B - - Columba junoniae                lagerduva
S - x - Streptopelia decaocto           turkduva
- - x - Streptopelia turtur             turturduva
S B - - Bubo bubo                       berguv
S B - - Nyctea scandiaca                fjälluggla
S B - - Surnia ulula                    hökuggla
S B - - Glaucidium passerinum           sparvuggla
S B - - Strix uralensis                 slaguggla
S B - - Strix nebulosa                  lappuggla
S B - - Asio flammeus                   jorduggla
S B - - Aegolius funereus               pärluggla
S B - - Caprimulgus europaeus           nattskärra
- B - - Apus caffer                     kafferseglare
S B - - Alcedo atthis                   kungsfiskare
- B - - Coracias garrulus               blåkråka
S B - - Picus canus                     gråspett
S B - - Dryocopus martius               spillkråka
- B - - Dendrocopos major canariensis   större hackspett
                                        (underart från Teneriffa)
- B - - Dendrocopos major thanneri      större hackspett (underart
                                        från Gran Canaria)
- B - - Dendrocopos syriacus            balkanspett
- B - - Dendrocopos medius              mellanspett
S B - - Dendrocopos leucotos            vitryggig hackspett
S B - - Picoides tridactylus            tretåig hackspett
- B - - Chersophilus duponti            dupontlärka
- B - - Melanocorypha calandra          kalenderlärka
- B - - Calandrella brachydactyla       korttålärka
- B - - Galerida theklae                lagerlärka
S B - - Lullula arborea                 trädlärka
S - x - Alauda arvensis                 sånglärka
S B - - Anthus campestris               fältpiplärka
- B - - Troglodytes troglodytes
        fridariensis                    gärdsmyg (underart
                                        från Isle)
S B - - Luscinia svecica                blåhake
- B - - Saxicola dacotiae               kanariebuskskvätta
- B - - Oenanthe cypriaca               cypernstenskvätta
- B - - Oenanthe leucura                svart stenskvätta
- B - - Oenanthe pleschanka             nunnestenskvätta
S - J - Turdus merula                   koltrast
S - J - Turdus pilaris                  snöskata, björktrast
S - x - Turdus philomelos               taltrast
S - x - Turdus iliacus                  rödvingetrast
S - x - Turdus viscivorus               dubbeltrast
- B - - Acrocephalus melanopogon        kaveldunsångare
- B - - Acrocephalus paludicola         vattensångare
- B - - Hippolais olivetorum            olivsångare
- B - - Sylvia sarda                    sardinsk sångare
- B - - Sylvia undata                   provencesångare
- B - - Sylvia melanothorax             cypernsångare
- B - - Sylvia rueppelli                svarthakad sångare
S B - - Sylvia nisoria                  höksångare
S B - - Ficedula parva                  mindre flugsnappare
- B - - Ficedula semitorquata           balkanflugsnappare
S B - - Ficedula albicollis             halsbandsflugsnappare
- B - - Sitta krueperi                  Krüpers nötväcka
- B - - Sitta whiteheadi                korsikansk nötväcka
S B - - Lanius collurio                 törnskata
- B - - Lanius minor                    svartpannad törnskata
- B - - Lanius nubicus                  masktörnskata
S - J - Garrulus glandarius             nötskrika
S - J - Pica pica                       skata
- B - - Pyrrhocorax pyrrhocorax         alpkråka
S - J - Corvus monedula                 kaja
S - J - Corvus frugilegus               råka
S - J - Corvus corone                   kråka
S - x - Sturnus vulgaris                stare
- B - - Fringilla coelebs ombriosa      bofink (underart från
                                        Hierro)
- B - - Fringilla teydea                blå bofink
- B - - Loxia scotica                   skotsk korsnäbb
- B - - Bucanetes githagineus           ökentrumpetare
- B - - Pyrrhula pyrrhula murina        domherre (underart
                                        från Azorerna)
- B - - Emberiza cineracea              gulgrå sparv
S B - - Emberiza hortulana              ortolansparv
- B - - Emberiza caesia                 rostsparv
- B - - Parus ater cypriotes            svartmes (cypriotisk
                                        underart)
- B - - Certhia brachydactyla
        dorotheae                       trädgårdsträdkrypare
                                        (cypriotisk underart)
Däggdjur

          INSECTIVORA
          Erinaceidae
- - - N - Erinaceus algirus (Atelerix
          algirus)                      spansk igelkott
                                        (nordafrikansk igelkott)
          Soricidae
- - - N - Crocidura canariensis         kanarisk näbbmus
                                        (kanarienäbbmus)
- - - N - Crocidura sicula              siciliansk näbbmus
          Talpidae
- B - N - Galemys pyrenaicus            bisamnäbbmus
          CHIROPTERA
          MICROCHIROPTERA
          Molossidae
- - - N - Tadarida teniotis             europeisk
                                        veckläppsfladdermus
                                        (veckläppad fladdermus)
          Rhinolophidae
- B - N - Rhinolophus blasii            Blasius hästskonäsa
- B - N - Rhinolophus euryale           mellanhästskonäsa
- B - N - Rhinolophus ferrumequinum     stor hästskonäsa
- B - N - Rhinolophus hipposideros      dvärghästskonäsa
- B - N - Rhinolophus mehelyi           Mehelys hästskonäsa
          Vespertilionidae
S B - N - Barbastella barbastellus      barbastell
- - - N - Eptesicus bottae              Bottas fladdermus
S - - N - Eptesicus nilssonii           nordisk fladdermus
S - - N - Eptesicus serotinus           sydfladdermus
- - - N - Hypsugo savii (Pipistrellus
          savii)                        alpfladdermus
- B - N - Miniopterus schreibersii      Schreibers fladdermus
- - - N - Myotis alcathoe               nymffladdermus
S B - N - Myotis bechsteinii            Bechsteins fladdermus
- B - N - Myotis blythii                mindre musöra
S - - N - Myotis brandtii               Brandts fladdermus
- B - N - Myotis capaccinii             Capaccinis fladdermus
S B - N - Myotis dasycneme              dammfladdermus
S - - N - Myotis daubentonii (inkl.
          M. nathalinae)                vattenfladdermus
- B - N - Myotis emarginatus            Geoffroys fladdermus
- B - N - Myotis myotis                 större musöra
S - - N - Myotis mystacinus (inkl.
          M. aurascens)                 mustaschfladdermus
S - - N - Myotis nattereri              fransfladdermus
- - - N - Myotis oxygnathus (M.
          blythii oxygnathus)
- - - N - Myotis punicus

- - - N - Nyctalus azoreum              Azorernas fladdermus
- - - N - Nyctalus lasiopterus          jättefladdermus
S - - N - Nyctalus leisleri             Leislers fladdermus
S - - N - Nyctalus noctula              stor fladdermus
- - - N - Pipistrellus kuhlii           Kuhls fladdermus (Kuhls
                                        pipistrell)
- - - N - Pipistrellus maderensis       madeirapipistrell
S - - N - Pipistrellus nathusii         trollfladdermus
S - - N - Pipistrellus pipistrellus     pipistrell
S - - N - Pipistrellus pygmaeus         dvärgfladdermus
- - - N - Plecotus macrobullaris
        (inkl. P. microdontus och
        P. alpinus)
S - - N - Plecotus auritus              långörad fladdermus
S - - N - Plecotus austriacus           grå långörad
                                        fladdermus
- - - N - Plecotus kolombatovici
   - - - N - Plectus sardus

- - - N - Plecotus teneriffae           Kanariöarnas långörade
                                        fladdermus
S - - N - Vespertilio murinus           gråskimlig fladdermus
- - - N - samtliga övriga arter
          Microchiroptera               samtliga övriga arter
                                        småfladdermöss
          MEGACHIROPTERA
          Pteropodidae
- B - N - Rousettus aegyptiacus         egyptisk grottflyghund
                                        (egyptisk flyghund,
                                        nilflyghund)
          RODENTIA
          Castoridae
S - - - F Castor fiber (svenska,
          finska, lettiska,
          litauiska, estniska och
          polska populationer)          europeisk bäver
- B - N - Castor fiber (populationer
          utanför Sverige, Finland,
          Lettland, Litauen, Estland
          och Polen)
          Cricetidae
- - - N - Cricetus cricetus
          (populationer utanför
          Ungern)                       europeisk hamster
- - - - F Cricetus cricetus
          (ungerska populationer)
          Gliridae
S - - N - Muscardinus avellanarius      hasselmus
- - - N - samtliga övriga arter
          sovmöss utom Glis glis
          och Eliomys quercinus         samtliga övriga arter
                                        sovmöss utom sjusovare
                                        och trädgårdssovare
          Hystricidae
- - - N - Hystrix cristata              vanligt piggsvin
          Microtidae
- B - N - Microtus cabrerae             västlig medelhavssork
                                        (spansk sork)
- B P N - Microtus oeconomus arenicola mellansork (underart från
                                        Nederländerna)
- B P N - Microtus oeconomus mehelyi    mellansork (underart från
                                        Ungern etc.)
- B - N - Microtus tatricus             tatragransork
          Sciuridae
- B P N - Marmota marmota latirostris   alpmurmeldjur (underart
                                        från Höga Tatrabergen)
- B P N - Pteromys volans
          (Sciuropterus russicus)       eurasiatisk flygekorre
- B - N - Spermophilus citellus
          (Citellus citellus)           västlig sisel
- B P N - Spermophilus suslicus
          (Citellus suslicus)           pärlsisel
- - - N - Sciurus anomalus              persisk ekorre
                                        (kaukasisk ekorre)
          Zapodidae
S - - N - Sicista betulina              buskmus (björkmus)
- B - N - Sicista subtilis              stäppmus (sydlig buskmus)
          CARNIVORA
          Canidae
S B P N - Alopex lagopus (Vulpes
          lagopus)                      fjällräv
- - - - F Canis aureus                  schakal (guldschakal)
S B P - - Canis lupus (grekiska
          populationer söder om 39:e
          breddgraden; spanska
          populationer söder om Duero;
          alla populationer i övriga
          medlemsstater utom Estland,
          Lettland, Litauen och
          Finland)                      varg
S - - N - Canis lupus (finska
          populationer utanför
          renskötselområden;
          grekiska populationer söder
          om 39:e breddgraden;
          spanska populationer söder
          om Duero; alla populationer
          i övriga medlemsstater utom
          Estland, Lettland, Litauen,
          Polen och Slovakien)
- - - - F Canis lupus (finska
          populationer inom
          renskötselområden; grekiska
          populationer norr om 39:e
          breddgraden; spanska
          populationer norr om Duero;
          populationer i Estland,
          Lettland, Litauen, Polen
          och Slovakien)
          Ursidae
S - - N - Ursus arctos                  brunbjörn
- B P - - Ursus arctos (populationer
          utanför Sverige, Finland
          och Estland)
          Mustelidae
S B P n - Gulo gulo                     järv
S B - N - Lutra lutra                   utter
S - - - F Martes martes                 skogsmård
- B - N - Mustela eversmanii            stäppiller
- B P N - Mustela lutreola              flodiller
S - - - F Mustela putorius              iller
          Felidae
- - - N - Felis silvestris              vildkatt
S B -   - Lynx lynx (populationer
          utanför Estland, Lettland
          och Finland)                  lodjur (lo)
S - - N - Lynx lynx (populationer
          utanför Estland)
- - - - F Lynx lynx (populationer
          i Estland)
- B P N - Lynx pardinus                 spansk lo (panterlo)
          Phocidae
S B - - F Halichoerus grypus            gråsäl
- B P N - Monachus monachus             munksäl (havsmunk)
S B - - F Phoca hispida bottnica
          (Pusa hispida bottnica)       bottnisk vikare
- B P N - Phoca hispida saimensis
          (Pusa hispida saimensis)      saimasäl
S B - - F Phoca vitulina                knubbsäl
S - - - F övriga arter sälar

          Viverridae
- - - - F Genetta genetta               europeisk genett
- - - - F Herpestes ichneumon           egyptisk mungo
                                        (faraoråtta)
          DUPLICIDENTATA
          Leporidae
S - - - F Lepus timidus                 skogshare
          ARTIODACTYLA
          Cervidae
- B P N - Cervus elaphus corsicanus     korsikansk kronhjort
- B - - - Rangifer tarandus fennicus    skogsren
          Bovidae
- B P N - Bison bonasus                 visent
- B - N - Capra aegagrus (C. hircus)
          (naturliga populationer)      besoarget (vildget)
- - - - F Capra ibex                    alpstenbock
- B P N - Capra pyrenaica pyrenaica     pyreneisk stenbock
- - - - F Capra pyrenaica (övriga
          underarter)                   iberisk stenbock
S - - n - Ovibos moschatus              myskoxe
- B - N - Ovis gmelini musimon (O.
          ammon musimon, O. aries
          musimon, O. orientalis
          musimon och O. musimon)
          (naturliga populationer
          på Korsika och Sardinien)     europeisk mufflon
- B - N - Ovis gmelini ophion (O.
          ammon ophion, O. aries
          ophion och O. orientalis
          ophion)                       cypriotisk mufflon
- B P N - Rupicapra pyrenaica ornata    abruzzergems
- B - N - Rupicapra rupicapra
          balcanica                     balkangems
- B P N - Rupicapra rupicapra tatrica   tatragems
- - - - F Rupicapra rupicapra (övriga
          underarter)                   gems
          CETACEA
S B - N - Phocoena phocoena             tumlare
- B - N - Tursiops truncatus            flasknosdelfin
                                        (öresvin)
- - - N - övriga arter valar

Reptiler

          CHELONIA (TESTUDINES)
          Testudinidae
- B - N - Testudo graeca                morisk sköldpadda
- B - N - Testudo hermanni              grekisk sköldpadda
- B - N - Testudo marginata             svart landsköldpadda
          Cheloniidae
- B P N - Caretta caretta               oäkta/falsk karettsköldpadda
- B P N - Chelonia mydas                soppsköldpadda
- - - N - Lepidochelys kempii           atlantisk
                                        bastardsköldpadda
- - - N - Eretmochelys imbricata        karettsköldpadda
          Dermocelyidae
- - - N - Dermochelys coriacea          havslädersköldpadda
          Emydidae
- B - N - Emys orbicularis              europeisk kärrsköldpadda
- B - N - Mauremys caspica              kaspisk bäcksköldpadda
- B - N - Mauremys leprosa              iberisk bäcksköldpadda
          SAURIA
          Lacertidae
- - - N - Algyroides fitzingeri         dvärgkölödla
- - - N - Algyroides marchi             spansk kölödla
- - - N - Algyroides moreoticus         grekisk kölödla
- - - N - Algyroides nigropunctatus     dalmatisk kölödla
- - - N - Gallotia atlantica            atlantisk kanarieödla
- - - N - Gallotia galloti              blåkindad kanarieödla
- B - N - Gallotia galloti
          insulanagae
- B P N - Gallotia simonyi              jättekanarieödla
- - - N - Gallotia stehlini

S - - N - Lacerta agilis                sandödla
- - - N - Lacerta bedriagae             tyrrensk bergsödla
- B - N - Lacerta bonnali (Lacerta
          monticola)                    iberisk bergsödla
- - - N - Lacerta danfordi              anatolisk bergsödla
- - - N - Lacerta dugesi                madeiramurödla
- - - N - Lacerta graeca                grekisk spetshuvudödla
- - - N - Lacerta horvathi              kroatisk bergsödla
- B - N - Lacerta schreiberi            iberisk smaragdödla
- - - N - Lacerta trilineata            jättesmaragdödla
- - - N - Lacerta viridis               smaragdödla
- - - N - Lacerta vivipara pannonica    skogsödla
- - - N - Ophisops elegans              ormögonödla
- - - N - Podarcis erhardii             kykladisk ödla
- - - N - Podarcis filfolensis          maltesisk murödla
- - - N - Podarcis hispanica atrata     spansk murödla
- B - N - Podarcis lilfordi             balearödla
- - - N - Podarcis melisellensis        adriatisk ödla
- - - N - Podarcis milensis             milosödla
- - - N - Podarcis muralis              murödla
- - - N - Podarcis peloponnesiaca       peloponnesisk ödla
- B - N - Podarcis pityusensis          pityusisk murödla
- - -N  - Podarcis sicula               ruinödla
- - - N - Podarcis taurica              taurisk ödla
- - - N - Podarcis tiliguerta           tyrrensk murödla
- - - N - Podarcis wagleriana           siciliansk murödla
          Scincidae
- - - N - Ablepharus kitaibelli         johannesödla, -skink
- - - N - Chalcides bedriagai           spansk valsskink
- - - N - Chalcides occidentalis        ögonvalsskink
- - - N - Chalcides ocellatus           fläckig valsskink
- - - N - Chalcides sexlineatus         sexlinjevalsskink
- B - - - Chalcides simonyi

- - - N - Chalcides viridianus          kanarisk valsskink
- - - N - Ophiomorus punctatissimus     ormskink
          Gekkonidae
- - - N - Cyrtopodion kotschyi          egeisk nakenfingergecko
- B - N - Phyllodactylus europaeus      europeisk bladfingergecko
- - - N - Tarentola angustimentalis     kanarisk murgecko
- - - N - Tarentola boettgeri           Boettgers murgecko
- - - N - Tarentola delalandii          teneriffamurgecko
- - - N - Tarentola gomerensis          gomeromurgecko
          Agamidae
- - - N - Stellio stellio               taggsvansagam
          Chamaeleontidae
- - - N - Chamaeleo chamaeleon          vanlig kameleont
          Anguidae
- - - N - Ophisaurus apodus             scheltopusik
          OPHIDIA (SERPENTES)
          Colubridae
- - - N - Coluber caspius               kaspisk bjälksnok
- B P N - Coluber cypriensis

- - - N - Coluber hippocrepis           hästskosnok
- - - N - Coluber jugularis             bjälksnok
- - - N - Coluber laurenti              pilsnok
- - - N - Coluber najadum               Dahls snok, dahlsnok
- - - N - Coluber nummifer              asiatisk racer
- - - N - Coluber viridiflavus          gulgrön pisksnok
S - - N - Coronella austriaca           hasselsnok
- - - N - Eirenis modesta               dvärgsnok
- - - N - Elaphe longissima             eskulapsnok
- B - N - Elaphe quatuorlineata         fyrlinjesnok
- B - N - Elaphe situla                 leopardsnok
- - - N - Natrix natrix cetti           sardinsk snok
- - - N - Natrix natrix corsa           korsikansk snok
- B P N - Natrix natrix cypriaca

- - - N - Natrix tessellata             rutsnok
- - - N - Telescopus falax              kattorm
          Viperidae
- - - N - Vipera ammodytes              sandhuggorm
- B P N - Macrovipera schweizeri
          (Vipera lebetina
          schweizeri)                   miloshuggorm
- - - N - Vipera seoanni (utom
          spanska populationer)         portugisisk huggorm
- B P N - Vipera ursinii rakosiensis
   - B - N - Vipera ursinii (utom
          Vipera ursiniirakosiensis)    ängshuggorm
- - - N - Vipera xanthina               kusthuggorm
          Boidae
- - - N - Eryx jaculus                  europeisk sandboa
Groddjur

          CAUDATA
          Salamandridae
- B - N - Chioglossa lusitanica         guldstrimlig salamander
- - - N - Euproctus asper               pyreneisk bergsalamander
- - - N - Euproctus montanus            korsikansk bergsalamander
- - - N - Euproctus platycephalus       sardinsk bergsalamander
- - - N - Salamandra atra               alpsalamander
- - - N - Salamandra aurorare           gulbandad salamander
- B P - - Salamandra atra aurorare

- - - N - Salamandra lanzai             Lanzas grottsalamander
- B - N - Salamandra luschani
          (Mertensiella luschani)       lykisk salamander
- B - N - Salamandrina terdigata        glasögonsalamander
- B - N - Triturus carnifex             alpin större
                                        vattensalamander
S B - N - Triturus cristatus            större vattensalamander
- B - - - Triturus dobrogicus

- - - N - Triturus italicus             italiensk större
                                        vattensalamander
- B - N - Triturus karelinii

- - - N - Triturus marmoratus           marmorsalamander
- B - N - Triturus montandoni

          Proteidae
- B P N - Proteus anguinus              europeisk olm
          Plethodontidae
- B - N - Speleomantes ambrosii         emiliansk grottsalamander
- B - N - Speleomantes flavus           olbisk grottsalamander
- B - N - Speleomantes genei            sardinsk grottsalamander
- B - N - Speleomantes imperialis       kejserlig grottsalamander
- - - N - Speleomantes italicus         italiensk grottsalamander
- B - - - Speleomantes strinatii

- B - N - Speleomantes supramontes      östlig grottsalamander
          ANURA
          Discoglossidae
- - - N - Alytes cisternasii            iberisk barnmorskegroda
- B P N - Alytes muletensis             balearisk barnmorskegroda
- - - N - Alytes obstetricans           barnmorskegroda
S B - N - Bombina bombina               klockgroda
- B - N - Bombina variegata             gulbukig klockgroda
- B - N - Discoglossus galganoi         portugisisk skivtungegroda
- B - N - Discoglossus jeanneae         spansk skivtungegroda
- B - N - Discoglossus montalentii      korsikansk skivtungegroda
- - - N - Discoglossus pictus           skivtungegroda
- B - N - Discoglossus sardus           tyrrensk skivtungegroda
          Ranidae
S - - N - Rana arvalis                  åkergroda
S - - N - Rana dalmatina                långbensgroda
S - - - F Rana esculenta                ätlig groda
- - - N - Rana graeca                   grekisk groda
- - - N - Rana iberica                  iberisk groda
- - - N - Rana italica                  italiensk groda
- B - N - Rana latastei                 italiensk långbensgroda
S - - N - Rana lessonae                 gölgroda
- - - - F Rana perezi
   - - - - F Rana ridibunda

S - - - F Rana temporaria               vanlig groda
          Pelobatidae
- - - N - Pelobates cultripes           spansk lökgroda
S - - N - Pelobates fuscus              lökgroda
- B P - - Pelobates fuscus insubricus

- - - N - Pelobates syriacus            östlig lökgroda
          Bufonidae
S - - N - Bufo calamita                 stinkpadda
S - - N - Bufo viridis                  grönfläckig padda
          Hylidae
S - - N - Hyla arborea                  lövgroda
- - - N - Hyla meridionalis             västlig lövgroda
- - - N - Hyla sarda                    sardinsk lövgroda
Fiskar

          ACIPENSERIFORMES
          Acipenseridae
- B P N - Acipenser naccarii            adriatisk stör
- B P N - Acipenser sturio              stör
- - - - F samtliga övriga arter

          ATHERINIFORMES
          Cyprinodontidae
- B - - - Alphanius fasciatus
   - B - - - Alphanius iberus

          Valenciidae
- B P N - Valencia hispanica            valenciatandkarp
- B P - - Valencia letourneuxi

          CLUPEIFORMES
          Clupeidae
S B - - F Alosa alosa                   majsill
S B - - F Alosa fallax                  staksill
- B - - F Alosa (alla övriga arter)

          CYPRINIFORMES
          Cobitidae
- B - - - Cobitis elongata

S B - - - Cobitis taenia (ej finska

          populationer)                 nissöga
- B - - - Cobitis triconica

- B - - - Misgurnus fossilis            slampiskare
- B - - - Sabanejewia aurata
   - B - - - Sabanejewia larvata
          (Cobitis larvata och
          Cobitis conspersa)
          Cyprinidae
- B - - - Alburnus albidus (Alburnus
          vulturius)
- B - N - Anaecypris hispanica

S B - - F Aspius aspius (ej finska

          populationer)                 asp
- - - - F Aspius aspius (finska
          populationer)
- B - - F Barbus comiza
   - B - - F Barbus meridionalis
   - B - - F Barbus plebejus
   - - - - F Barbus (alla övriga
          arter)
- B - - - Chalcalburnus chalcoides
   - B - - - Chondrostoma genei
   - B - - - Chondrostoma lusitanicum
   - B - - - Chondrostoma polylepsis
          (innehåller C. willkommi)
- B - - - Chondrostoma soetta
   - B - - - Chondrostoma toxostoma
   - B - - - Gobio albipinnatus

- B - - - Gobio Kessleri                kesslersandkrypare
- B - - - Gobio uranoscopus             stenkrypare
- B - - - Iberocypris palaciosi
   - B P - - Ladigesocypris ghigii
   - B - - - Leuciscus lucumonis
   - B - - - Leuciscus souffia

- B - - F Pelecus cultratus             skärkniv
- B - - - Phoxinellus (alla arter)

- B P N - Phoxinus percnurus            sumpelritsa
- B - - - Rhodeus sericeus amarus
   - B - - - Rutilus alburnidoes
   - B - - - Rutilus arcasii
   - - - - F Rutilus friesii
          meidingeri
- B - - - Rutilus frisii meidingeri
   - B - - - Rutilus lemmingii
   - B - - - Rutilus macrolepidotus

- B - - F Rutilus pigus                 flickfisk
- B - - - Rutilus rubilio
   - B - - - Sardinius graecus

          PERCIFORMES
          Gobiidae
- B - - - Knipowitschia
          (Padogobius) panizzae
- B - - - Padogobius nigricans
   - B - - - Pomatoschistus canestrini

          Percidae
- B - N - Gymnocephalus baloni
   - B - - F Gymnocephalus schraetzer
   - B - - - Zingel (alla arter utom
          Zingel asper och Zingel
          zingel)
- - - N - Zingel asper
   - - - - F Zingel zingel

          PETROMYZONIFORMES
          Petromyzonidae
- B - - - Eudontomyzon (alla arter)

S - - - F Lampetra fluviatilis          flodnejonöga
- B - - F Lampetra fluviatilis (ej
          svenska och finska
          populationer)                 flodnejonöga
- B - - - Lampetra planeri (ej
          svenska, finska och
          estniska populationer)        bäcknejonöga
- B - - F Lethenteron zanandreai
   - B - - - Petromyzon marinus (ej
          svenska popoulationer)        havsnejonöga
          SALMONIFORMES
Coregonidae
   - B P - - Coregonus oxyrhynchus
          (anadroma populationer i
          vissa delar av Nordsjön)      nordsjösik
- - - N - Coregonus oxyrhynchus
          (ej finska populationer)      nordsjösik
S - - - F Coregonus (övriga arter)      sikar, siklöjor
          Salmonidae
- B - - F Hucho hucho (naturliga
          poulationer)                  huchen (donaulax)
- B - - - Salmo macrostigma
   - B - - - Salmo marmoratus

S B - - F Salmo salar (endast i

          sötvatten, ej finska
          populationer) lax
- - - - F Salmo salar (endast i
          sötvatten, finska
          populationer)
S - - - F Thymallus thymallus           harr
          Umbridae
- B - - - Umbra krameri                 ungersk hundfisk
          SCORPAENIFORMES
          Cottidae
S B - - - Cottus gobio (ej finska
          populationer)                 stensimpa
- B - - - Cottus petiti

          SILURIFORMES
          Siluridae
- B - - F Silurus aristotelis           aristotelesmal
Ryggradslösa djur

Leddjur

          ARACHNIDA
          Araneae
- - - N - Macrothele calpeiana

          Pseudoscorpiones
S B - - - Anthrenochernes stellae       hålträdsklokrypare
          CRUSTACEA
          Astacidae / Decapoda
S - - - F Astacus astacus               flodkräfta
- B - - F Austropotamobius pallipes
   - B P - F Austropotamobius torrentium

          Isopoda
- B P N - Armadillidium ghardalamensis

          Scyllaridae
- - - - F Scyllarides latus

          INSECTA
          Coleoptera
S B - - - Agathidium pulchellum         brokig aspmycelbagge
- B - N - Bolbelasmus unicornis

S B - - - Boros schneideri              smal skuggbagge
- B - N - Buprestis splendens           glanspraktbagge
- B - N - Carabus hampei
   - B - N - Carabus hungaricus
   - B P - - Carabus menetriesi pacholei
   - B P N - Carabus olympiae
   - B - N - Carabus variolosus
   - B - N - Carabus zawadszkii

S B - N - Cerambyx cerdo                större ekbock
S B - - - Corticaria planula            brandmögelbagge
S B - N - Cucujus cinnaberinus          cinnoberbagge
- B - N - Dorcadion fulvum cervae
   - B - N - Duvalius gebhardti
   - B - N - Duvalius hungaricus

S B - N - Dytiscus latissimus           bred gulbrämad
                                        dykare
S B - N - Graphoderus bilineatus        bred paljettdykare
- B - N - Leptodirus hochenwarti
   - B - - - Limoniscus violaceus

S B - - - Lucanus cervus                ekoxe
- B - - - Macroplea pubipennis

- B - - - Mesosa myops                  skäckbock
- B - - - Morimus funerus

S B P N - Osmoderma eremita             läderbagge
- B - - - Oxyporus mannerheimii
   - B - N - Pilemia tigrina

S B P N - Phryganophilus ruficollis     rödhalsad brunbagge
- B - N - Probaticus subrugosus
   - B - N - Propomacrus cypriacus
   - B P N - Pseudogaurotina excellens
   - B - N - Pseudoseriscius cameroni

S B - N - Pytho kolwensis               större barkplattbagge
S B - - - Rhysodes sulcatus             hakbagge
- B P N - Rosalia alpina                alpbock
S B - - - Stephanopachys linearis       slät tallkapuschongbagge
S B - - - Stephanopachys substriatus    grov tallkapuschongbagge
S B - - - Xyletinus tremulicola         aspbarkgnagare
          Hemiptera (Heteroptera)
S B - - - Aradus angularis              spetshörnad barkskinnbagge
          Lepidoptera
S B - - - Agriades glandon aquilo       högnordisk blåvinge
- - - N - Apatura metis
   - B - N - Arytrura musculus
   - B P - - Callimorpha (Euplagia,
          Panaxia) quadripunctaria
- B - N - Catopta thrips
   - B - N - Chondrosoma fiduciaria

S B - - - Clossiana improba             dvärgpärlemorfjäril
S - - N - Coenonympha hero              brun gräsfjäril
- B - N - Coenonympha oedippus          falsk luktgräsfjäril
- B - N - Colias myrmidone
   - B - N - Cucullia mixta
   - B - N - Ortosias (Dioszeghyana)
          schmidtii
- B - N - Erannis ankeraria

- B - N - Erebia calcaria               dyster gråvingad
                                        svartgräsfjäril
- B - N - Erebia Christi                schweizisk svartgräsfjäril
- B - - - Erebia medusa polaris         högnordisk gräsfjäril
- - - N - Erebia sudetica               schlesisk svartgräsfjäril
- B - N - Eriogaster catax

S B - - - Euphydryas (Eurodryas,

          Hypodryas) aurinia            väddnätfjäril
- B - N - Glyphipterix loricatella
   - B - N - Gortyna borelii lunata

- - - N - Fabriciana elisa              korsikansk pärlemorfjäril
- B - - F Graellsia isabellae

S B - - - Hesperia comma catena         fjällsilversmygare
S B - N - Hypodryas maturna             asknätfjäril
- B - N - Leptidea morsei               stor skogsvitvinge
- B - N - Lignyoptera fumidaria
   - - - N - Hyles hippophaes

S - - N - Lopinga achine                dårgräsfjäril
- B - N - Lycaena dispar                stor guldvinge
S B - N - Lycaena helle                 violett guldvinge
S - - N - Maculinea arion               svartfläckig blåvinge
- B - N - Maculinea nausithous          mörk blodtoppblåvinge
- B - N - Maculinea teleius             blodtoppblåvinge
- B - N - Melanargia arge               italienskt schackbräde
- B P N - Nymphalis vaualbum            aspfuks
- - - N - Papilio alexanor              alexanorfjäril
- B - N - Papilio hospiton              korsikansk makaonfjäril
S - - N - Parnassius apollo             apollofjäril
S - - N - Parnassius mnemosyne          mnemosynefjäril
- B - N - Phyllometra culminaria

- B - N - Plebicula golgus              nevadablåvinge
- B - N - Polymixis rufocincta
          isolata
- B - N - Polyommatus eroides           stor erosblåvinge
- - - N - Proserpinus proserpina

S B - - - Xestia borealis               nordiskt jordfly
- B - - - Xestia brunneopicta           bruntecknat fjällfly
- B P N - Xylomoia strix

- - - N - Zerynthia polyxena            sydlig hålrotsfjäril
          Mantodea
- B - N - Apteromantis aptera

          Odonata
S - - N - Aeshna viridis                grön mosaiktrollslända
- B - - - Coenagrion hylas
   - B - - - Coenagrion mercuriale
   - B - - - Coenagrion ornatum
   - B - N - Cordulegaster heros
   - B - N - Cordulegaster trinacriae

- B - N - Gomphus graslinii             spansk flodtrollslända
S - - N - Leucorrhina albifrons         pudrad kärrtrollslända
S - - N - Leucorrhina caudalis          bred kärrtrollslända
S B - N - Leucorrhina pectoralis        citronfläckad
                                        kärrtrollslända
- B - N - Lindenia tetraphylla
   - B - N - Macromia splendens

S B - N - Ophiogomphus cecilia          grön flodtrollslända
- B - N - Oxygastra curtisii
   - - - N - Stylurus flavipes
   - - - N - Sympecma braueri

          Orthoptera
- B - N - Baetica ustulata
   - B - N - Brachytrupes megacephalus
   - B - N - Isophya costata
   - B - N - Isophya stysi
   - B - N - Myrmecophilus baronii
   - B - N - Odontopodisma rubripes
   - B - N - Paracaloptenus caloptenoides
   - B - N - Pholidoptera transsylvanica
   - - - N - Saga pedo
   - B - N - Stenobothrus
          (Stenobothrodes) eurasius
Blötdjur

          BIVALVIA
          Anisomyaria
- - - N - Lithophaga lithophaga
   - - - N - Pinna nobilis

          Unionoida
- - - N - Margaritifera auricularia
   - B - - F Margaritifera durrovensis
          (Margaritifera
          margaritifera)
S B - - F Margaritifera margaritifera   flodpärlmussla
- - - - F Microcondylaea compressa

S B - N - Unio crassus                  tjockskalig målarmussla
- - - - F Unio elongatulus

          Dreissenidae
- B - N - Congeria kusceri

          ECHINODERMATA
          Echinoidea
- - - N - Centrostephanus longispinus

          GASTROPODA
          Prosobranchia
- - - N - Patella feruginea
   - - - N - Theodoxus prevostianus

          Stylommatophora
S B - N - Anisus vorticulus             sirlig skivsnäcka
- B - N - Caseolus calculus
   - B - N - Caseolus commixta
   - B - N - Caseolus sphaerula
   - B - N - Chilostoma banaticum
   - B - N - Discula leacockiana
   - B - N - Discula tabellata
   - - - N - Discula testudinalis
   - - - N - Discula turricula
   - - - N - Discus defloratus
   - B - N - Discus guerinianus
   - B - N - Elona quimperiana
   - B - N - Geomalacus maculosus
   - B - N - Geomitra moniziana
   - B - N - Gibbula nivosa
   - B P - - Helicopsis striata
          austriaca
S - - - F Helix pomatia                 vinbergssnäcka
- B - N - Hygromia kovacsi
   - B - N - Idiomela (Helix)
          subplicata
- B - N - Lampedusa imitatrix
   - B P N - Lampedusa melitensis
   - B - N - Leiostyla abbreviata
   - B - N - Leiostyla cassida
   - B - N - Leiostyla corneocostata
   - B - N - Leiostyla gibba
   - B - N - Leiostyla lamellosa
   - B P N - Paladilhia hungarica
   - B - N - Sadleriana pannonica
   - B - N - Theodoxus transversalis

S B - - - Vertigo angustior             smalgrynsnäcka
S B - - - Vertigo genesii               otandad grynsnäcka
S B - - - Vertigo geyeri                kalkkärrgrynsnäcka
S B - - - Vertigo moulinsiana           större grynsnäcka
          Coelenterata
          CNIDARIA
- - - - F Corallium rubrum

          Annelida
          HIRUDINOIDEA -
          ARHYNCHOBDELLAE
          Hirudinidae
S - - - F Hirudo medicinalis            blodigel
VÄXTER

Alger

          Corallinaceae
- - - - F - Lithothamnium coralloides.
            Crouan frat.
- - - - F - Phymatholithon calcareum
            (Poll.) Adey & McKibbin
Lavar

            Cladoniaceae
S - - - F - Cladonia L. subgenus
            Cladina (Nyl.) Vain         renlavar
Mossor
   - B - - - - Bruchia vogesiaca
            Schwaegr.
S B - - - - Bryhnia novae-angliae
            (Sull & Lesq.) Grout        brynia
- B P - - - Bryoerythrophyllium
            campylocarpum (C. Müll.)
            Crum. (Bryoerythrophyllium
            machadoanum (Sergio) M.O.
            Hill
S B - - - - Buxbaumia viridis (Moug.)
            Moug. & Nestl.              grön sköldmossa
S B - - - - Cephalozia macounii
            (Aust.) Aust.               vedtrådmossa
S B - - - - Cynodontium suecicum (H.
            Arn. & C. Jens.) I. Hag.    nordisk klipptuss
S B - - - - Dichelyma capillaceum
            (Dicks) Myr.                hårklomossa
S B - - - - Dicranum viride (Sull. &
            Lesq.) Lindb.               stamkvastmossa
- B - - - - Distichophyllum carinatum
            Dix. & Nich.
S B - - - - Drepanocladus
            (Hamatocaulis) vernicosus
            (Mitt.) Warnst.             käppkrokmossa
- B P - - M Echinodium spinosum
            (Mitt.) Jur.
S B - - - - Encalypta mutica (I.
            Hagen)                      trubbklockmossa
S B - - - - Hamatocaulis lapponicus
            (Norrl.) Hedenäs            taigakrokmossa
S B - - - - Herzogiella turfacea
            (Lindb.) I. Wats.           platt spretmossa
S B - - - - Hygrohypnum montanum
            (Lindb.) Broth.             späd bäckmossa
- B - - - - Jungermannia handelii
            (Schiffn.) Amak.
- - - - F - Leucobryum glaucum
            (Hedw.) Ångstr.
- B - - - - Mannia triandra
            (Scop.) Grolle
- B P - - - Marsupella profunda
            Lindb.
S B - - - - Meesia longiseta Hedw.      långskaftad svanmossa
- B - - - - Nothothylas orbicularis
            (Schwein.) Sull.
- B - - - - Ochyraea tatrensis Vana

S B - - - - Orthothecium lapponicum

            (Schimp.) C. Hartm.         lappglansmossa
S B - - - - Orthotrichum rogeri Brid.   gotländsk hättemossa
- B - - - - Petalophyllum ralfsii
            (Wils.) Nees & Gott.
- B - - - - Plagiomnium drummondii
            (Bruch & Schimp.) T. Kop.
- B - - - - Riccia breidleri Jur.
   - B - - - - Riella helicophylla
            (Bory & Mont.) Mont.
S B - - - - Scapania massalongi
            (K. Müll.) K. Müll.         mikroskapania
S - - - F - Sphagnum L (alla arter
            utom Sphagnum pylaisii
            Brid.)                      vitmossor
- B - - - - Sphagnum pylaisii Brid.
   - B - - - - Tayloria rudolphiana
            (Garov) B. & S.
- B P - - M Thamnobryum fernandesii
            Sergio
S B - - - - Tortella rigens (N.
            Alberts)                    styv kalkmossa
Ormbunksväxter (kärlkryptogamer)

            Aspleniaceae
- - - N - - Asplenium hemionitis L.
   - B - N - - Asplenium jahandiezii
            (Litard.) Rouy
S B - N - - Rouy Asplenium
            adulterinum Milde           brunbräken
            Blechnaceae
- B - N - - Woodwardia radicans
            (L.) Sm.
            Dicksoniaceae
- B - N - - Culcita macrocarpa C.
            Presl
            Dryopteridaceae
S B - N - - Diplazium sibiricum
            (Turcz. ex Kunze) Kurata    ryssbräken
- B P N - - Dryopteris corleyi
            Fraser-Jenk.
- B - N - - Dryopteris fragans (L.)
            Schott
- B P N - M Polystichum drepanum
            (Sw.) C. Presl.
            Hymenophyllaceae
- B - N - M Hymenophyllum maderensis
            Gibby & Lovis
- B - N - - Trichomanes speciosum
            Willd.
            Isoetaceae
- B - N - M Isoetes azorica Durieu &
            Paiva ex Milde
- B - N - - Isoetes boryana Durieu
   - B - N - - Isoetes malinverniana
            Ces. & De Not.
            Lycopodiaceae
S - - - F - Lycopodium (alla arter)     lumrar
            Marsileaceae
- B P N - M Marsilea azorica Launert
            & Paiva
- B - N - - Marsilea batardae Launert
   - B - N - - Marsilea quadrifolia L.
   - B - N - - Marsilea strigosa Willd.

            Ophioglossaceae
S B - N - - Botrychium simplex Hitchc. dvärgblåsbräken
   - B - N - - Ophioglossum polyphyllum
            A. Braun
Barrväxter (gymnospermer)

            Pinaceae
- B P N - - Abies nebrodensis
            (Lojac.) Mattei
Blomväxter (angiospermer)

            Agavaceae
- - - N - - Dracaena draco (L.) L.

            Alismataceae
S B P N - - Alisma wahlenbergii
            (Holmberg) Juz.             småsvalting
- B - N - - Caldesia parnassifolia
            (L) Parl.
S B - N - - Luronium natans (L) Raf.    flytsvalting
            Amaryllidaceae
- - - - F - Galanthus nivalis L.
   - B - N - - Leucojum nicaeense Ard.
   - B - N - - Narcissus asturiensis
            (Jordan) Pugsley
- - - - F - Narcissus bulbocodium L.
   - B - N - - Narcissus calcicola
            Mendonça
- B - N - - Narcissus cyclamineus
            DC.
- B - N - - Narcissus fernandesii G.
            Pedro
- B - N - - Narcissus humilis (Cav.)
            Traub
- - - - F - Narcissus juncifolius
            Lagasca
- - - N - - Narcissus longispathus
            Pugsley
- B P N - - Narcissus nevadensis
            Pugsley
- B - N - - Narcissus pseudonarcissus
            L. subsp. Nobilis (Haw.)
            A. Fernandes
- B - N - - Narcissus scaberulus
            Henriq.
- - - N - - Narcissus triandrus L.
   - B - N - - Narcissus triandrus L.
            subsp. Capax (Salisb.)
            D. A. Webb.
- B - N - - Narcissus viridiflorus
            Schousboe
            Apiaceae / Umbelliferae
- B - N - M Ammi trifoliatum (H. C.
            Watson) Trelease
- B P N - - Angelica heterocarpa
            Lloyd
- B - N - - Angelica palustris
            (Besser) Hoffm.
- B P N - - Apium bermejoi Llorens
   - B - N - - Apium repens (Jacq.) Lag.
   - B - N - - Athamanta cortiana
            Ferrarini
- - - N - - Bunium brevifolium Lowe
   - B P N - - Bupleurum capillare
            Boiss. & Heldr.
- B - N - M Bupleurum handiense
            (Bolle) Kunkel
- B P N - - Bupleurum kakiskalae
            Greuter
- B - N - M Chaerophyllum azoricum
            Trelease
- B - N - - Eryngium alpinum L.
   - B P N - - Eryngium viviparum Gay
   - B P N - - Ferula sadleriana Lebed.
   - B - N - M Ferula latipinna Santos
   - B - N - - Hladnikia pastinacifolia
            Reichenb.
- B P N - - Laserpitium longiradium
            Boiss.
- B - N - M Melanoselinum decipiens
            (Schrader & Wendl.) Hoffm.
- B - N - M Monizia edulis Lowe
   - B P N - - Naufraga balearica
            Constans & Cannon
- B P N - - Oenanthe conioides Lange
   - B - N - M Oenanthe divaricata (R.
            Br.) Mabb.
- B - N - - Petagnia saniculifolia
            Guss.
- B - N - - Rouya polygama (Desf.)
            Coincy
- B - N - M Sanicula azorica Guthnick
            ex Seub.
- B P N - - Seseli intricatum Boiss.
   - B - N - - Seseli leucospermum Waldst.
            et Kit
- B - N - - Thorella verticillatinundata
            (Thore) Briq.
            Araceceae / Palmae
- B - N - - Phoenix theophrasti Greuter

            Asclepiadaceae
- B - N - M Caralluma burchardii N. E.
            Brown
- B P N - M Ceropegia chrysantha Svent.
   - B - N - - Vincetoxicum pannonicum
            (Borhidi) Holub
            Asteraceae / Compositae
- B - N - M Andryala crithmifolia Ait.
   - B P N - - Anthemis glaberrima
            (Rech. f.) Greuter
- B P N - M Argyranthemum lidii
            Humphries
- - - N - - Argyranthemum pinnatifidum
            (L. f.) Lowe subsp.
            succulentum C.J. Humphries
- B - N - M Argyranthemum
            thalassophylum (Svent.)
            Hump.
- B - N - M Argyranthemum winterii
            (Svent.) Humphries
S - - - F - Arnica montana L.           slåttergubbe
S B - N - - Artemisia campestris L.
            subsp. bottnica A.N.
            Lundström ex Kindb.         bottenviksmalört
- - - - F - Artemisia eriantha Ten
   - - - - F - Artemisia genipi Weber
   - B P N - - Artemisia granatensis
            Boiss.
- B P N - - Artemisia laciniata
            Willd.
S B - N - - Artemisia oelandica
            (Besser) Komaror            alvarmalört
- B P N - - Artemisia pancicii
            (Janka) Ronn.
- B P N - - Aster pyrenaeus Desf.
            ex DC.
- B P N - - Aster sorrentinii (Tod)
            Lojac.
- B P N - M Atractylis arbuscula
            Svent. & Michaelis
- B - N - M Atractylis preauxiana
            Schultz.
- B - N - M Calendula maderensis DC.
   - B - N - - Carlina onopordifolia
            Besser
- B P N - - Carduus myriacanthus
            Salzm. ex DC.
- B P N - - Centaurea alba L. subsp.
            heldreichii (Halacsy)
            Dostal
- B P N - - Centaurea alba L. subsp.
            princeps (Boiss. & Heldr.)
            Gugler
- B P N - - Centaurea akamantis
            T.Georgiadis &
            G.Chatzikyriakou
- B P N - - Centaurea attica Nyman
            subsp. megarensis (Halacsy
            & Hayek) Dostal
- B P N - - Centaurea balearica J.D.
            Rodriguez
- B P N - - Centaurea borjae
            Valdes-Berm. & Rivas Goday
- B P N - - Centaurea citricolor Font
            Quer
- B - N - - Centaurea corymbosa Pourret
   - B - N - - Centaurea gadorensis
            G.Blanca
- B P N - - Centaurea horrida Badaro
   - B P N - - Centaurea kalambakensis
            Freyn & Sint
- B - N - - Centaurea kartschiana
            Scop.
- B P N - - Centaurea lactiflora
            Halacsy
- B - N - - Centaurea micrantha
            Hoffmans. & Link subsp.
            herminii (Rouy) Dostál
- B P N - - Centaurea niederi Heldr.
   - B P N - - Centaurea peucedanifolia
            Boiss. & Orph.
- B P N - - Centaurea pinnata Pau
   - B - N - - Centaurea pulvinata
            (G.Blanca) G.Blanca
- B - N - - Centaurea rothmalerana
            (Arènes) Dostál
- B - N - - Centaurea vicentina Mariz
   - B - N - M Cheirolophus duranii
            (Burchard) Holub
- B - N - M Cheirolophus ghomerytus
            (Svent.) Holub
- B - N - M Cheirolophus junonianus
            (Svent.) Holub
- B - N - M Cheirolophus massonianus
            (Lowe) Hansen & Sund.
- B - N - - Cirsium brachycephalum
            Juratzka
- B - N - M Cirsium latifolium Lowe
   - B P N - - Crepis crocifolia Boiss.
            & Heldr.
- B - N - - Crepis granatensis
            (Willk.) B.Blanca & M.
            Cueto
- B - N - - Crepsis pusilla (Sommier)
            Merxmüller
- B - N - - Crepis tectorum L. subsp.
            nigrescens
- - - - F - Doronicum plantagineum L.
            subsp. tournefortii (Rouy)
            P. Cout.
- B - N - - Erigeron frigidus Boiss.
            ex DC.
- B - N - M Helichrysum gossypinum
            Webb
- B - N - M Helichrysum monogynum
            Burtt & Sund.
- - - N - - Helichrysum sibthorpii
            Rouy
- B P N - - Helichrysum melitense
            (Pignatti) Brullo et al
- B - N - - Hymenostemma pseudanthemis
            (Kunze) Willd.
- B - N - - Hyoseris frutescens Brullo
            et Pavone
- B - N - M Hypochoeris oligocephala
            (Svent. & Bramw.) Lack
- B P N - - Jurinea cyanoides (L.)
            Reichenb.
- B P N - - Jurinea fontqueri Cuatrec.
   - B P N - M Lactuca watsoniana Trel.
   - B P N - - Lamyropsis microcephala
            (Moris) Dittrich & Greuter
- B - N - - Leontodon microcephalus
            (Boiss. ex DC.) Boiss.
- B - N - - Leontodon boryi Boiss.
   - B P N - - Leontodon siculus (Guss.)
            Finch & Sell
- B - N - - Leuzea longifolia
            Hoffmanns. & Link
- - - - F - Leuzea rhaponticoides
            Graells
- B - N - - Ligularia sibirica (L.)
            Cass.
- B P N - M Onopordum nogalesii Svent.
   - B P N - M Onorpordum carduelinum
            Bolle
- B P N - - Palaeocyanus crassifolius
            (Bertoloni) Dostal
- B P N - M Pericallis hadrosoma
            (Svent.) B. Nord
- B - N - M Phagnalon benettii Lowe
   - - - N - - Picris willkommii (Schultz
            Bip.) Nyman
- - - N - - Santolina elegans Boiss.
            ex DC.
- B - N - - Santolina impressa
            Hoffmanns. & Link
- B - N - - Santolina semidentata
            Hoffmans. & Link
- B - N - - Saussurea alpina subsp.
            esthonica (Baer ex Rupr)
            Kupffer
- - - N - - Senecio caespitosus Brot.
   - B P N - - Senecio elodes Boiss. ex
            DC.
S B - N - - Senecio jacobaea L. subsp.
            gotlandicus (Neuman)
            Sterner                     alvarstånds
- - - N - - Senecio lagascanus DC.
            subsp. lusitanicus (P.
            Cout.) Pinto da Silva
- B - N - - Senecio nevadensis
            Boiss. & Reuter
- B P N - - Serratula lycopifolia
            (Vill.) A.Kern
- B - N - M Stemmacantha cynaroides
            (Chr. Son. in Buch) Ditt
- B - N - M Sventenia bupleuroides
            Font Quer
- B P N - M Tanacetum ptarmiciflorum
            Webb & Berth
- B - N - - Tephroseris longifolia
            (Jacq.) Griseb et Schenk
            subsp. moravica
- - - N - - Wagenitzia lancifolia
            (Sieber ex Sprengel)
            Dostál
            Berberidaceae
- - - N - - Berberis madarensis Lowe

            Boraginaceae
- B P N - - Anchusa crispa Viv.
   - B - N - M Echium candicans L. fil.
   - B P N - M Echium gentianoides Webb
            & Coincy
- B - N - - Echium russicum
            J.F.Gemlin                  rysk snokört
- B P N - - Lithodora nitida (H.
            Ern) R. Fernandes
- B - N - M Myosotis azorica H. C.
            Watson
- B - N - - Myosotis lusitanica
            Schuster
- B - N - M Myosotis maritima
            Hochst. in Seub.
- B - N - - Myosotis rehsteineri
            Wartm.
- B - N - - Myosotis retusifolia
            R. Afonso
- B - N - - Omphalodes kuzinskyanae
            Willk.
- B P N - - Omphalodes littoralis
            Lehm
- B P N - - Onosma tornensis Javorka
   - B - N - - Solenanthus albanicus
            (Degen & al.) Degen &
            Baldacci
- B P N - - Symphytum cycladense
            Pawl.
            Brassicaceae / Cruciferae
- - - - F - Alyssum pintadasilvae
            Dudley.
- B - N - - Alyssum pyrenaicum
            Lapeyr.
- B P N - - Arabis kennedyae Meikle
   - B - N - - Arabis sadina (Samp.) P.
            Cout.
- B - N - - Arabis scopoliana Boiss
   - B P N - - Biscutella neustriaca
            Bonnet
- B - N - - Biscutella vincentina
            (Samp.) Rothm.
- B - N - - Boleum asperum (Pers.)
            Desvaux
- B - N - - Brassica glabrescens
            Poldini
- B - N - - Brassica hilarionis Post
   - B - N - - Brassica insularis Moris
   - B P N - - Brassica macrocarpa Guss.

S B - N - - Braya linearis Rouy         fjällkrassing
- B P N - - Cochlearia polonica
            E.Fröhlich
- B P N - - Cochlearia tatrae Borbas
   - B P N - - Coincya rupestris Rouy
   - B P N - - Coronopus navasii Pau
   - B - N - - Crambe tataria Sebeok
   - B P N - M Crambe arborea Webb ex
            Christ
- B - N - M Crambe laevigata DC.
            ex Christ
- B P N - M Crambe sventenii R.
            Petters ex Bramwell &
            Sund.
- B - N - - Diplotaxis ibicensis
            (Paul) Gomez-Campo
- B P N - - Diplotaxis siettiana
            Maire
- B - N - - Diplotaxis vicentina (P.
            Cout.) Rothm.
S B - N - - Draba cacuminum Elis
            Ekman                       blockhavsdraba
- B - N - - Draba cinerea Adams
   - B - N - - Erucastrum palustre
            (Pirona) Vis.
- B P N - - Erysimum pieninicum
            (Zapal.) Pawl.
- B P N - - Iberis arbuscula
            Runemark
- B - N - - Iberis procumbens Lange
            subsp. microcarpa Franco
            & Pinto da Silva
- B P N - - Jonopsidium acaule
            (Desf.) Reichenb.
- B - N - - Jonopsidium savianum
            (Caruel) Ball ex Arcang.
- - - - F - Malcolmia lacera (L.)
            DC. subsp. graccilima
            (Samp.) Franco
- - - - F - Murbeckellia pinnatifida
            (Lam.) Rothm. subsp.
            herminii (Rivas-Martinez)
            Greuter & Burdet
- - - N - - Murbeckiella sousae
            Rothm.
- B P N - M Parolinia schizogynoides
            Svent.
- B - N - - Rhynchosinapis
            erucastrum (L.) Dandy ex
            Clapham subsp. cintrana
            (Coutinho) Franco & P.
            Silva [Coincya cintrana
            (P. Cout.) Pinto da
            Silva]
- B - N - M Sinapidendron rupestre
            (Ait.) Lowe
- B - N - - Sisymbrium
            cavanillesianum Valdes &
            Castroviejo
S B - N - - Sisymbrium supinum L.       kalkkrassing
- B - N - - Thlaspi jankae A.Kern.

            Campanulaceae
- B - N - - Adenophora lilifolia
            (L.) Ledeb.                 kragklocka
- B - N - - Asyneuma giganteum
            (Boiss.) Bornm.
- B P N - M Azorina vidalii (H. C.
            Watson) Feer
- B P N - - Campanula bohemica
            Hruby
- B P N - - Campanula gelida
            Kovanda
- - - N - - Campanula morettiana
            Reichenb.
- B P N - - Campanula sabatia De
            Not.
- B P N - - Campanula serrata (Kit.)
            Hendrych
- B - N - - Campanula zoysii Wulfen
   - B - N - - Jasione crispa (Pourret)
            Samp. subsp. serpentinica
            Pinto da Silva
- B - N - - Jasione lusitanica A. DC.
   - B - N - M Musschia aurea (L. f.)
            DC.
- B P N - M Musschia wollastonii
            Lowe
- - - N - - Physoplexis comosa (L.)
            Schur.
            Caprifoliaceae
- B P N - M Sambucus palmensis Link

            Caryophyllaceae
- B - N - - Arenaria ciliata L. ssp.
            pseudofrigida Ostenf. &
            O.C. Dahl
S B - N - - Arenaria humifusa
            Wahlenberg                  grusnarv
- B P N - - Arenaria nevadensis
            Boiss. & Reuter
- B - N - - Arenaria provincialis
            Chater & Halliday
- B P N - - Cerastium alsinifolium
            Tausch
- B - N - - Cerastium dinaricum
            G.Back & Szysz.
S B - N - - Dianthus arenarius L.
            subsp. arenarius            sandnejlika
- B P N - - Dianthus arenarius
            subsp. bohemicus (Novak)
            O.Schwarz
- B - N - - Dianthus cintranus
            Boiss. & Reuter subsp.
            cintranus Boiss. & Reuter
- B P N - - Dianthus diutinus Kit.
   - B P N - - Dianthus lumnitzeri
            Wiesb.
- B - N - - Dianthus marizii (Samp.)
            Samp.
- B P N - - Dianthus moravicus
            Kovanda
- B P N - - Dianthus nitidus Waldst.
            et Kit
- B - N - - Dianthus plumarius
            subsp. regis-stephani
            (Rapcs.) Baksay
- B - N - - Dianthus rupicola Biv.
   - B P N - - Gypsophila papillosa P.
            Porta
- B - N - - Herniaria algarvica
            Chaudhri
- B P N - - Herniaria latifolia
            Lapeyr. subsp.
            litardierei Gamis
- B - N - - Herniaria lusitanica
            (Chaudhri) subsp.
            berlengiana Chaudhri
- B - N - - Herniaria maritima Link
   - B P N - - Minuartia smejkalii
            Dvorakova
- - - N - - Moehringia fontqueri Pau

S B - N - - Moehringia lateriflora

            (L.) Fenzl.                 ryssnarv
- B - N - - Moehringia tommasinii
            Marches.
- B - N - - Moehringia villosa
            (Wulfen) Fenzl.

   - B - N - - Petrocoptis grandiflora
            Rothm.
- B - N - - Petrocoptis montsicciana
            O. Bolos & Rivas Mart.
- B - N - - Petrocoptis pseudoviscosa
            Fernandez Casas
S B - N - - Silene furcata Rafin.
            subsp. angustiflora
            (Rupr.) Walters             polarblära
- B P N - - Silene hicesiae Brullo &
            Signorello
- B - N - - Silene hifacensis Rouy
            ex Willk.
- B P N - - Silene holzmanii Heldr.
            ex Boiss.
- B - N - - Silene longicilia
            (Brot.) Otth.
- B - N - - Silene mariana Pau
   - B P N - - Silene orphanidis Boiss.
   - B P N - - Silene rothmaleri Pinto
            da Silva
- B P N - - Silene velutina Pourret
            ex Loisel.
- B - N - M Spergularia azorica
            (Kindb.) Lebel
            Celastraceae
- B - N - M Maytenus umbellata (R.
            Br.) Mabb.
            Chenopodiaceae
- B P N - - Bassia (Kochia) saxicola
            (Guss.) A.J.Scott
- B - N - M Beta patula Ait.
   - B P N - - Cremnophyton lanfrancoi
            Brullo et Pavone
- B P N - - Salicornia veneta
            Pignatti & Lausi
            Cistaceae
- B - N - M Cistus chinamadensis
            Banares & Romero
- B - N - - Cistus palhinhae Ingram
   - B - N - - Halimium verticillatum
            (Brot.) Sennen
- B - N - - Helianthemum alypoides
            Losa & Rivas Goday
- B P N - M Helianthemum
            bystropogophyllum Svent.
- B - N - - Helianthemum caput-felis
            Boiss.
- B P N - - Tuberaria major (Willk.)
            Pinto da Silva & Rozeira
            Convolvulaceae
- B P N - - Convolvolus argyrothamnus
            Greuter
- B P N - M Convolvolus caput-medusae
            Lowe
- B P N - - Convolvolus fernandesii
            Pinto da Silva & Teles
- B P N - M Convolvolus lopez-socasii
            Svent.
- B P N - M Convolvolus massinii A.
            Dietr.
            Crassulaceae
- B - N - M Aeonium gomeraense
            Praeger
- B - N - M Aeonium saundersii Bolle
   - B - N - M Aichryson dumosum (Lowe)
            Praeg.
- B - N - M Monanthes wildpretii
            Banares & Scholz
- B - N - M Sedum brissemoretii
            Raymond-Hamet
            Cyperaceae
S B - N - - Carex holostoma Drejer      kolstarr
- B - N - M Carex malato-belizii
            Raymond
- B P N - - Carex panormitana Guss.
   - B - N - - Eleocharis carniolica
            Koch
            Dioscoreaceae
- B P N - - Bordera chouardii
            (Gaussen) Heslot
            Dipsacaceae
- B - N - M Scabiosa nitens Roemer
            & J. A. Schultes
            Droseraceae
- B - N - - Aldrovanda vesiculosa L.

            Elatinaceae
- B - N - - Elatine gussonei
            (Sommier) Brullo et al
            Ericaceae
- B - N - M Erica scoparia L. subsp.
            azorica (Hochst.) D. A.
            Webb
- B - N - - Rhododendron luteum Sweet

            Euphorbiaceae
- B P N - M Euphorbia handiensis
            Burchard
- B - N - M Euphorbia lambii Svent.
   - B P N - - Euphorbia margalidiana
            Kuhbier & Lewejohann
- - - N - - Euphorbia nevadensis
            Boiss. & Reuter
- B - N - M Euphorbia stygiana H. C.
            Watson
- B - N - - Euphorbia transtagana
            Boiss.
            Fabaceae / Leguminosae
- B P N - M Anagyris latifolia
            Brouss. ex Willd.
- B - N - - Anthyllis hystrix
            Cardona, Contandr. & E.
            Sierra
- B - N - M Anthyllis lemanniana Lowe
   - - - - F - Anthyllis lusitanica
            Cullen & Pinto da Silva
- B P N - - Astragalus algarbiensis
            Coss. ex Bunge
- B P N - - Astragalus aquilanus
            Anzalone
- B - N - - Astragalus centralpinus
            Braun-Blanquet
- B P N - - Astragalus macrocarpus
            DC. subsp. lefkarensis
- B P N - - Astragalus maritimus
            Moris
- B - N - - Astragalus tremolsianus
            Pau
- B P N - - Astragalus verrucosus
            Moris
- B P N - - Cytisus aeolicus Guss.
            ex Lindl.
- - - - F - Dorycnium pentaphyllum
            Scop. subsp. transmontana
            Franco
- B P N - M Dorycnium spectabile
            Webb & Berthel
- B - N - - Genista dorycnifolia
            Font Quer
- B - N - - Genista holopetala
            (Fleischm. ex Koch)
            Baldacci
- B P N - M Lotus azoricus P. W. Ball
   - B - N - M Lotus callis-viridis D.
            Bramwell & D.H. Davis
- B P N - M Lotus kunkelii (E. Chueca)
            D. Bramwell & al.
- B - N - - Meliotus segetalis (Brot.)
            Ser. subsp. fallax Franco
- B P N - - Ononis hackelii Lange
   - B P N - M Teline rosmarinifolia Webb
            & Berthel
- B P N - M Teline salsoloides Arco &
            Acebes.
- B - N - - Trifolium saxatile All.
   - - - - F - Uvex densus Welw. ex Webb.
   - B P N - - Vicia bifoliolata J.D.
            Rodriguez
- B - N - M Vicia dennesiana H. C.
            Watson
            Gentianaceae
- B P N - - Centaurium rigualii Esteve
   - B P N - - Centaurium somedanum Lainz
   - B - N - - Gentiana ligustica R. de
            Vilm. & Chopinet
- - - - F - Gentiana lutea L.
   - B - N - - Gentianella anglica
            (Pugsley) E.F. Warburg
- B P N - - Gentianella bohemica
            Skalicky
            Geraniaceae
- B P N - - Erodium astragaloides
            Boiss. & Reuter
- B - N - - Erodium paularense
            Fernandez-Gonzalez & Izco
- B P N - - Erodium rupicola Boiss.
   - B P N - M Geranium maderense P. F.
            Yeo
            Gesneriaceae
- - - N - - Jankaea heldreichii
            (Boiss.) Boiss.
- - - N - - Ramonda serbica Pancic

            Globulariaceae
- B P N - M Globularia ascanii D.
            Bramwell & Kunkel
- B P N - M Globularia sarcophylla
            Svent.
- B P N - - Globularia stygia Orph. ex
            Boiss.
            Gramineae
- B - N - M Deschampsia maderensis
            (Haeck. & Born.) Buschm.
- B - N - M Phalaris maderensis
            (Menezes) Menezes
            Grossulariaceae
- B P N - - Ribes sardoum Martelli

            Hippuridaceae
S B - N - - Hippuris tetraphylla L.
            Fil.                        ishavshästsvans
            Hypericaceae
- B P N - - Hypericum aciferum
            (Greuter) N.K.B. Robson
            Iridaceae
- B - N - - Crocus cyprius Boiss. et
            Kotschy
- - - N - - Crocus etruscus Parl.
   - B - N - - Crocus hartmannianus
            Holmboe
- B - N - - Gladiolus palustris Gaud.   kärrsabellilja
- B - N - - Iris aphylla L. subsp.
            hungarica Hegi
- - - N - - Iris boissieri Henriq.
   - B - N - - Iris humilis Georgi. subsp.
            arenaria (Waldst. et Kit)
            A.et D.Löve
- - - - F - Iris lusitanica Ker-Gawler
   - - - N - - Iris marisca Ricci &
            Colasante
            Juncaceae
- B - N - - Juncus valvatus Link

S B - N - - Luzula arctica Blytt        snöfryle
            Lamiaceae / Labiatae
- B - N - - Dracocephalum austriacum
            L.
- B P N - - Micromeria taygetea P. H.
            Davis
- B - N - - Nepeta dirphya (Boiss.)
            Heldr. ex Halacsy
- B P N - - Nepeta sphaciotica P. H.
            Davis
- B - N - - Origanum dictamnus L.
   - B - N - - Phlomis brevibracteata
            Turril
- B - N - - Phlomis cypria Post
   - B - N - - Salvia veneris Hedge
   - - - N - - Rosmarinus tomentosus
            Huber-Morath & Maire
- B - N - - Sideritis cypria Post
   - B P N - M Sideritis cystosiphon
            Svent.
- B P N - M Sideritis discolor (Webb
            ex de Noe) Bolle
- B - N - - Sideritis incana subsp.
            glauca (Cav.) Malagarriga
- B - N - M Sideritis infernalis Bolle
   - B - N - - Sideritis javalambrensis
            Pau
- B - N - M Sideritis marmorea Bolle
   - B - N - - Sideritis serrata Cav. ex
            Lag.
- B - N - M Teucrium abutiloides L'Hér.
   - B - N - M Teucrium betonicum L'Hér.
   - - - N - - Teucrium charidemi Sandwith
   - B - N - - Teucrium lepicephalum Pau
   - - - - F - Teucrium salviastrum
            Schreber subsp. salviastrum
            Schreber
- B - N - - Teucrium turredanum Losa &
            Rivas Goday
- B P N - - Thymus camphoratus
            Hoffmans. & Link
- - - N - - Thymus capitellatus
            Hoffmans. & Link
- B - N - - Thymus carnosus Boiss.
   - B P N - - Thymus lotocephalus G.
            López & R. Morales
            (Thymus cephalotos L.)
- - - N - - Thymus villosus L. subsp.
            villosus L.
            Lentibulariaceae
- B P N - - Pinguicula crystalline Sm.
   - B - N - - Pinguicula nevadensis
            (Lindb.) Casper
            Liliaceae
- B - N - - Allium grosii Font Quer
   - - - N - - Androcymbium europeum
            (Lange) K. Richter
- B P N - M Androcymbium psammophilum
            Svent.
- B P N - - Androcymbium rechingeri
            Greuter
- B P N - - Asphodelus bento-rainhae
            P. Silva
- - - N - - Bellavalia hackelli Freyn
   - B P N - - Chionodoxa lochiae Meikle
            in Kew Bull.
- B - N - - Colchicum arenarium Waldst.
            et Kit.
- - - N - - Colchicum corsicum Baker
   - - - N - - Colchicum cousturieri
            Greuter
- - - N - - Fritillaria conica Rix
   - - - N - - Fritillaria drenovskiii
            Dogen & Stoy
- - - N - - Fritillaria gussichiae
            (Degen & Doerfler) Rix
- - - N - - Fritillaria obliqua
            Ker-Gawl.
- - - N - - Fritillaria rhodocanakis
            Orph. ex Baker
- B - N - - Hyacinthoides vicentina
            (Hoffmans. & Link) Rothm.
- - - - F - Lilium rubrum Lmk
   - B P N - - Muscari gussonei (Parl.)
            Tod.
- B - N - - Scilla litardierei Breist.
   - B P N - - Scilla morrisii Meikle
   - B - N - - Tulipa cypria Stapf
   - - - N - - Ornithogalum reverchonii
            Degen & Herv.-Bass
- - - - F - Ruscus aculeatus L.
   - - - N - - Scilla beirana Samp.
   - B - N - M Scilla maderensis Menezes
   - - - N - - Scilla odorata Link
   - B - N - M Semele maderensis Costa

            Linaceae
- B P N - - Linum dolomiticum Borbas
   - B P N - - Linum muelleri Moris
            (Linum maritimum muelleri)
            Loranthaceae
- B - N - M Arceuthobium azoricum
            Wiens & Hawksw.
            Lythraceae
- B P N - - Lythrum flexuosum Lag.

            Malvaceae
- B - N - - Kosteletzkya pentacarpos
            (L.) Ledeb.
            Myriaceae
- B P N - M Myrica rivas-martinezii
            Santos.
            Najadaceae
S B - N - - Najas flexilis (Willd.)
            Rostk. & W.L. Schmidt       sjönajas
- B - N - - Najas tenuissima (A.
            Braun) Magnus
            Oleaceae
- B - N - M Jasminum azoricum L.
   - B - N - M Picconia azorica (Tutin)
            Knobl.
            Orchidaceae
- B - N - - Anacamptis urvilleana
            Sommier et Caruana Gatto
S B - N - - Calypso bulbosa L.          norna
- B P N - - Cephalanthera cucullata
            Boiss. & Heldr.
S B - N - - Cypripedium calceolus L.    guckusko
- B - N - M Goodyera macrophylla Lowe

S B - N - - Gymnigritella runei

            Teppner & Klein             brudkulla
- B - N - - Himantoglossum adriaticum
            Baumann
- B - N - - Himantoglossum caprinum
            (Bieb.) V.Koch
S B - N - - Liparis loeselii (L.)
            Rich.                       gulyxne
- - - N - - Ophrys argolica Fleischm.
   - B P N - - Ophrys kotschyi
            H.Fleischm. et Soo
- B P N - - Ophrys lunulata Parl.
   - B - N - - Ophrys melitensis
            (Salkowski) J et P
            Devillers-Terschuren
- - - N - - Orchis scopulorum
            Simsmerh.

S B - N - - Platanthera obtusata

            (Pursh) subsp. oligantha
            (Turez.) Hulten             lappfela
- - - N - - Spiranthes aestivalis
            (Poiret) L.C.M. Richard
            Orobanchaceae
- B - N - - Orobanche densiflora
            Salzmann ex Reuter in DC.
            Paeoniaceae
- B - N - - Paeonia cambessedesii
            (Willk.) Willk.
- B - N - - Paeonia clusii F.C. Stern
            subsp. rhodia (Stearn)
            Tzanoudakis
- B - N - - Paeonia officinalis L.
            subsp. banatica (Rachel)
            Soo
- B - N - - Paeonia parnassica
            Tzanoudakis
            Papaveraceae
S B - N - - Corydalis gotlandica Lidén gotländsk nunneört

S B - N - - Papaver laestadianum

            (Nordh.) Nordh.             pältsavallmo
S B - N - - Papaver radicatum Rottb.
            subsp. hyperboreum Nordh.   lappvallmo
             Pittosporaceae
- B P N - M Pittosporum coriaceum
            Dryand. ex Ait.
            Plantaginaceae
- B - N - - Plantago algarbiensis
            Sampaio (Plantago
            bracteosa (Willk.) G.
            Sampaio)
- B - N - - Plantago almogravensis
            Franco
- B - N - M Plantago malato-belizii
            Lawalree
            Plumbaginaceae
- B - N - - Armeria berlengensis
            Daveau
- B P N - - Armeria helodes Martini &
            Pold
- B - N - - Armeria neglecta Girard
   - B - N - - Armeria pseudarmeria
            (Murray) Mansfeld
- B P N - - Armeria rouyana Daveau
   - - - - F - Armeria sampaio (Bernis)
            Nieto Feliner
- B - N - - Armeria soleirolii (Duby)
            Godron
- B - N - - Armeria velutina Welw. ex
            Boiss. & Reuter
- B P N - M Limonium arborescens
            (Brouss.) Kuntze
- B - N - M Limonium dendroides
            Svent.
- B - N - - Limonium dodartii
            (Girard) O. Kuntze subsp.
            lusitanicum (Daveau)
            Franco
- B P N - - Limonium insulare (Beg. &
            Landi) Arrig. & Diana
- B - N - - Limonium lanceolatum
            (Hoffmans. & Link) Franco
- B - N - - Limonium multiflorum Erben
   - B P N - - Limonium pseudolaetum
            Arrig. & Diana
- B P N - M Limonium spectabile
            (Svent.) Kunkel & Sunding
- B P N - - Limonium strictissimum
            (Salzmann) Arrig.
- B P N - M Limonium sventenii Santos
            & Fernandez Galvan
            Poaceae / Gramineae
- B - N - - Arctagrostis latifolia (R.
            Br.) Griseb.
S B - N - - Arctophila fulva (Trin.)
            N. J. Anderson              hänggräs
- B - N - - Avenula hackelii
            (Henriq.) Holub
- B - N - - Bomus grossus Desf. ex
            DC.
S B - N - - Calamagrostis chalybaea
            (Laest.) Fries              skogsrör
S B - N - - Cinna latifolia (Trev.)
            Griseb.                     sötgräs
- B - N - - Coleanthus subtilis
            (Tratt.) Seidl
- B - N - - Festuca brigantina
            (Markgr.-Dannenb.)
            Markgr.-Dannenb.
- B - N - - Festuca duriotagana
            Franco & R. Afonso
- B - N - - Festuca elegans Boiss.
   - B - N - - Festuca henriquesii Hack.
   - B - N - - Festuca summilusitanica
            Franco & R. Afonso
- B - N - - Gaudinia hispanica Stace
            & Tutin
- B - N - - Holcus setiglumis Boiss.
            & Reuter subsp. duriensis
            Pinto da Silva
- B - N - - Micropyropsis tuberosa
            Romero - Zarco & Cabezudo
- B P N - - Poa riphaea (Ascher et
            Graebner) Fritsch
- B - N - - Pseudarrhenatherum pallens
            (Link) J. Holub
- B - N - - Puccinellia phryganodes
            (Trin.) Scribner + Merr
- B - N - - Puccinellia pungens (Pau)
            Paunero
- B P N - - Stipa austroitalica
            Martinovsky
- B P N - - Stipa bavarica Martinovsky
            & H. Scholz
- B P N - - Stipa styriaca Martinovsky
   - B P N - - Stipa veneta Moraldo
   - B P N - - Stipa zalesskii Wilensky

S B - N - - Trisetum subalpestre

            (Hartman) Neuman            venhavre
            Polygonaceae
S B - N - - Persicaria foliosa (H.
            Lindb.) Kitag.              ävjepilört
- B - N - - Polygonum praelongum Coode
            & Cullen
- B - N - M Rumex azoricus Rech. fil.
   - B - N - - Rumex rupestris Le Gall

            Primulaceae
- - - N - - Androsace cylindrica DC.
   - B - N - - Androsace mathildae Levier
   - B - N - - Androsace pyrenaica Lam.
   - B P N - - Primula apennina Widmer
   - B - N - - Primula carniolica Jacq.

S B - N - - Primula nutans Georgi       strandviva
- - - N - - Primula glaucescens
            Moretti
- B - N - - Primula palinuri
            Petagna
S B - N - - Primula scandinavica
            Bruun                       fjällviva
- - - N - - Primula spectabilis
            Tratt.
- B - N - - Soldanella villosa
            Darracq.
            Ranunculaceae
- B P N - - Aconitum corsicum Gayer
            (Aconitum napellus subsp.
            corsicum)
- B - N - - Aconitum Firmum
            (Reichenb.) Neilr subsp.
            moravicum Skalicky
- B - N - - Adonis distorta Ten.
   - - - N - - Aquilegia alpina L.
   - B - N - - Aquilegia bertolonii
            Schott
- B - N - - Aquilegia kitaibelii
            Schott
- B P N - - Aquilegia pyrenaica D.C.
            subsp. cazorlensis
            (Heywood) Galiano
- B P N - - Consolida samia P.H. Davis
   - B P N - - Delphinium caseyi
            B.L.Burtt
- B - N - - Pulsatilla grandis
            Wenderoth
S B - N - - Pulsatilla patens (L.)
            Miller                      nipsippa
- B P N - - Pulsatilla pratensis (L.)
            Miller subsp. hungarica
            Soo
- B P N - - Pulsatilla slavica G.Reuss
   - B P N - - Pulsatilla subslavica
            Futak ex Goliasova
S B - N - - Pulsatilla vulgaris Hill.
            subsp. gotlandica
            (Johanss.) Zaemelis &
            Paegle                      gotlandssippa
- B - N - - Ranunculus kykkoensis
            Meikle
S B - N - - Ranunculus lapponicus L.    lappranunkel
- B P N - - Ranunculus weyleri Mares

            Resedaceae
- B P N - - Reseda decursiva Forssk.

            Rhamnaceae
- B - N - M Frangula azorica Tutin

            Rosaceae
- B - N - - Agrimonia pilosa Ledebour
   - B P N - M Bencomia brachystachya
            Svent.
- B - N - M Bencomia sphaerocarpa
            Svent.
- B P N - M Chamaemeles coriacea
            Lindl.
- B - N - M Dendriopoterium pulidoi
            Svent.
- B - N - M Marcetella maderensis
            (Born.) Svent.
- B - N - - Potentilla delphinensis
            Gren. & Godron
- B - N - M Prunus lusitanica L.
            subsp. azorica (Mouillef.)
            Franco
- B P N - - Pyrus magyarica Terpo
   - - - - F - Rubus genevieri Boreau
            subsp. herminii (Samp.) P.
            Cout.
- B - N - M Sorbus maderensis (Lowe)
            Dode
S B - N - - Sorbus teodori Liljefors    avarönn
            Rubiaceae
- B - N - - Galium cracoviense Ehrend.
   - B P N - - Galium litorale Guss.
   - B P N - - Galium sudeticum Tausch
   - B P N - - Galium viridiflorum Boiss.
            & Reuter
            Salicaceae
- B - N - - Salix salviflora Brot.
            subsp. australis Franco
            Santalaceae
- B - N - M Kunkeliella subsucculenta
            Kammer
- B - N - - Thesium ebracteatum Hayne

            Sapotaceae
- - - N - - Sideroxylon marmulano
            Banks ex Lowe
            Saxifragaceae
- B - N - - Saxifraga berica
            (Beguinot) D.A. Webb
- - - N - - Saxifraga cintrana
            Kuzinsky ex Willk.
- B - N - - Saxifraga florulenta
            Moretti
S B - N - - Saxifraga hirculus L.       myrbräcka
S B - N - - Saxifraga osloënsis
            Knaben                      hällebräcka
- - - N - - Saxifraga portosanctana
            Boiss.
- - - N - - Saxifraga presolanensis
            Engl.
- B - N - - Saxifraga tombeanensis
            Boiss. ex Engl.
- - - N - - Saxifraga valdensis DC.
   - - - N - - Saxifraga vayredana Luizet

            Scrophulariaceae
- - - - F - Anarrhinum longipedicelatum
            R. Fernandes
- B - N - - Anthirrhinum charidemi
            Lange
- - - N - - Anthirrhinum lopesianum
            Rothm.
- B - N - - Chaenorrhinum
            serpyllifolium (Lange)
            Lange subsp. Lusitanicum
            R. Fernandes
- B P N - M Euphrasia azorica H. C.
            Watson
- B P N - - Euphrasia genargentea
            (Feoli) Diana
- B - N - M Euphrasia grandiflora
            Hochst. in Seub.
- B - N - - Euphrasia marchesettii
            Wettst. ex Marches.
- - - - F - Euphrasia mendonçae
            Samp.
- B P N - M Isoplexis chalcantha
            Svent. & O'Shanahan
- B - N - M Isoplexis isabelliana
            (Webb & Berthel.)
            Masferrer
- B - N - - Linaria algarviana Chav.
   - B - N - - Linaria coutinhoi Valdés
   - B - N - - Linaria loeselii
            Schweigger                  dynsporre
- B P N - - Linaria ficalhoana Rouy
   - B - N - - Linaria flava (Poiret)
            Desf.
- B P N - - Linaria hellenica Turrill
   - B - N - - Linaria pseudolaxiflora
            Lojacono
- B P N - - Linaria ricardoi Cout.
   - B P N - - Linaria tursica B. Valdes
            & Cabezudo
- B - N - - Linaria tonzigii Lona
   - - - N - - Lindernia procumbens
            (Krocker) Philcox
- B - N - - Odontites granatensis
            Boiss.
- B - N - M Odontites holliana (Lowe)
            Benth.
- B P N - - Pedicularis sudetica
            Willd.
- B - N - - Rhinanthus oesilensis
            (Ronninger & Saarsoo)
            Vassilcz
- - - - F - Scrophularia berminii
            Hoffmanns & Link
- - - - F - Scrophularia grandiflora
            DC. subsp. grandiflora DC.
- - - - F - Scrophularia sublyrata
            Brot.
- B - N - M Sibthorpia peregrina L.
   - B - N - - Tozzia carpathica Wol.
   - B - N - - Verbascum litigiosum Samp.
   - B - N - - Veronica micrantha
            Hoffmanns. & Link
- B P N - - Veronica oetaea L.-A.
            Gustavsson
            Solanaceae
- B P N - - Atropa baetica Willk.
   - - - N - - Mandragora officinarum L.
   - B P N - M Solanum lidii Sunding

            Thymelaeaceae
- B P N - - Daphne arbuscula Celak      dvärgtibast
- B - N - - Daphne petraea Leybold
   - B P N - - Daphne rodriguezii Texidor
   - - - N - - Thymelaea broterana P.
            Cout.
            Ulmaceae
- B - N - - Zelkova abelicea (Lam.)
            Boiss.
            Valerianaceae
- B - N - - Centranthus trinervis
            (Viv.) Beguinot
            Violaceae
- - - N - - Viola athois W. Becker
   - - - N - - Viola cazorlensis Gandoger
   - - - N - - Viola delphinantha Boiss.
   - B P N - - Viola hispida Lam.
   - B - N - - Viola jaubertiana Mares &
            Vigineix
- B - N - M Viola paradoxa Lowe

S B - N - - Viola rupestris F.W.

            Schmidt subsp. relicta
            Jalas                       lappviol
Förordning (2010:1199)